Nebylo to ono, shodovali se koledníci, kteří vyrazili na pomlázku na Trutnovsku. Nejčastěji chodili rodiče nebo prarodiče s dětmi, kteří chtěli zůstat věrní tradici. Někdo se vydal pěšky přes vesnici, ještě častěji bylo k vidění, jak koledníci vyráželi k příbuzným autem. Bylo patrné, že kvůli pandemii a vládním opatřením lidé omezili kontakty na minimum. "Velikonoce jsou hrozně poznamenané opatřeními, je to hodně znát. Lidí jsme potkali opravdu jen minimum. Je to divné. Člověk se cítí při takovém svátku jako zločinec. Ale asi nás to zachrání před koronavirem," řekl pan Radim z Vrchlabí, který vyrazil autem s dvěma syny z Vrchlabí do Lánova.

"Je určitě dobře, že lidi k tomu takto přistoupili," ocenil dodržování opatření pan Čermák z krkonošského Černého Dolu, který se vydal na krátkou procházku s malým vnukem. "Dříve byste viděl v Černém Dole plno koledníků, hlavně těch starších. Teď se lidé scházejí prakticky jenom v rodině. Jsou disciplinovaní, což může výrazně přispět ke zlepšení situace s koronavirem," sdělil svoje postřehy.

Také podle pana Bořka, který vyrazil na koledu s malým vnukem Adámkem v Rudníku, jsou letošní Velikonoce velmi zvláštní. "Je to takové smutné. Jsou to už druhé Velikonoce, které se odehrávají v podobném stylu," poznamenal. "Přiznám se, že všechna ta opatření mi přijdou trochu drastičtější, než by musela být. Zvlášť, pokud se týkají pohybu venku. Na koledu zkrátka musí být dlouhé, dvoumetrové pomlázky. My máme ale pouze metr. Tak musíme natahovat ruce," narážel s úsměvem na dvoumetrové bezpečnostní rozestupy.

Pan Bořek je z Moravy, v Rudníku má chalupu. Je na ní už od únorových jarních prázdnin. "Nechceme pobíhat po celé vsi. S vnukem Adámkem jdeme na koledu jenom za známými, s nimiž se potkáváme, a o kterých víme, že jsou zdravotně v pořádku," přiblížil, jaký měli plán děda s vnukem při velikonoční pomlázce.

"Jsou to takové zvláštní pocity, když si člověk vzpomene na svoje mládí, jak koleda probíhala. Teď nikde nikdo není, potkali jsme jen výjimečně pár koledníků. Přijde mi, že lidé jsou už z celé této doby vystresovaní, už toho mají všeho plné zuby," dodal pan Bořek.

Pan Čermák z Černého Dolu připomněl, že by bylo dobře, aby především kvůli dětem už mohly příští Velikonoce proběhnout podle tradice a bez omezení. "Malé děti by tak mohly poznat a zažít, jaké Velikonoce doopravdy jsou a jak tato tradice skutečně vypadá. Bylo by moc dobře, aby v příštím roce se už vše odehrávalo normálně,“ vyslovil jasné přání.