Podle starostových slov to bylo především kvůli tomu, že Izrael dlouhodobě spolupracuje s místními společnostmi, Cryturem a výrobním družstvem Granát.

Mimo jiné se také v Turnově podařilo zachránit podstatnou část bývalého židovského hřbitova a hlavně pak objevit a zrekonstruovat původní židovskou synagogu.

Ještě před obědem se velvyslanec zúčastnil besedy se studenty turnovských základních a středních škol v Kulturním centru Střelnice. Gary Koren více jak pěti stovkám mladých lidí nejprve stručně přiblížil situaci v jeho zemi a pak je vyzval k dotazům. „Mým úkolem je vytvořit vám pravdivý obraz situace v mé zemi, protože média vás informují nedokonale. Ta se většinou soustředí jen na negativa, skandály a krev, a to daleko více než na náš výzkum a rostoucí ekonomiku, ve kterých patříme k nejlepším státům na světě", předeslal v úvodu besedy. Pak zasvěceně odpověděl na dotazy, které se týkaly uprchlické krize, přizpůsobivosti uprchlíků životu a kultuře evropských zemí, postoje Izraele k dnešnímu Rusku, možnosti eliminace teroristických útoků, nakonec i názoru na chování a postoj prezidenta Miloše Zemana. „Chcete-li přijít do USA, musíte nejdříve přísahat na jejich ústavu a zavázat se, že budete respektovat jejich zásady. Je proto největší chybou zemí západní Evropy, že se, byť v dobrém úmyslu, otevřely emigrantům z jihu. Ti musí především respektovat vaše zákony, kulturu a zažité vztahy, protože na tom pak závisí i vaše bezpečnost", řekl mimo jiné účastníkům besedy. Gary Koren pak po obědě navštívil zmíněné podniky a pamětihodnosti města. K návštěvě se podrobněji vrátíme zítra.

Otakar Grund