Osm kamenných poštovních úřadů na Trutnovsku, které měly být od nového roku nahrazeny motorizovaným doručováním, Česká pošta zatím rušit nebude.
Ministr vnitra Ivan Langer při čtvrteční návštěvě Vysočiny uvedl, že neschválí žádné změny, pokud s tím nebudou souhlasit představitelé dotčených samospráv.
S plánem zrušit 178 ztrátových poboček v celé zemi a uspořit tak 32 milionů korun přišlo vedení pošty v srpnu. Z ekonomických důvodů měly na Trutnovsku do konce roku skončit úřady v Bílých Poličanech, Dolní Olešnici, Hřibojedech, Královci, Libňatově, Kuksu, Vlčkovicích a pobočka Pec pod Sněžkou 3.
Rozhodnutí ministra potěšilo pracovníky obecního úřadu v Kuksu. Minulý týden jim přišel dopis z krajského úřadu, který chtěl za zachování zdejšího poštovního úřadu také bojovat. „Samozřejmě jsme rádi, že pošta zůstane,“ sdělila pracovnice úřadu. Pošta v Kuksu je díky turistům v letní sezoně hodně využívaná, mimo jiné rovněž slouží pro potřeby Hospitalu a lékárnického muzea.
Langerův „vzkaz“ z Vysočiny přivítali také v Královci. „Obec a občané jsou zásadně proti tomu, aby se pošta rušila, protože by to tady způsobilo problémy. Navíc jsme příhraniční obec, chodí sem zahraniční turisté, kteří si zde vyřizují finanční záležitosti,“ řekl starosta Helmut Anders. Svůj nesouhlas místní obyvatelé dali najevo také stále probíhající petiční akcí.
Česká pošta v obcích, jež se nedávno ocitly na „seznamu“, bude paralelně zkoušet motorizované doručování, včetně poskytování služeb Poštovní spořitelny. Podle výsledků bude pošta s obcemi o osudu kamenných poboček dále jednat. Pokud by motorizované doručování plně nahradilo služby stálého úřadu, vedení Královce si umí zrušení kamenné pošty představit. „Musí se to prověřit, musí se k tomu vyjádřit občané i zastupitelstvo, aby zde nevznikly nějaké pochybnosti. Dáváme ale stoprocentně přednost kamenné provozovně,“ dodal Helmut Anders.