Přestože počasí ani druhému ročníku Vítání jara nepřálo, do velkého sálu Kulturního domu Střelnice si cestu našly více jak tři stovky návštěvníků. Hlavní organizátorka Dagmar Landrová pro ně i letos připravila bohatý program. Už dopoledne se všem představil pěvecký sbor zdejší umělecké školy Carmina i její divadelní soubory, stejně jako zdejší loutkářské soubory Čmukaři a Na židli.

Přípravu provázely obavy z počasí

Dagmar Landrová byla nakonec spokojená, že Turnováky od návštěvy zimní metelice neodradila. Pořadatelům totiž aprílové počasí znemožnilo některé ukázky chovů zvířat prezentovat venku, a některé dokonce museli na poslední chvíli odvolat. „Volali mi známí z Prahy, že se jedou podívat, ale z poloviny cesty do Turnova se museli kvůli metelici vrátit,“ posteskla si Dagmar Landrová. Přesto ji těšilo, že se druhý ročník vydařil a po krátkém oddechu prý zahájí přípravu dalšího.

„Po loňské premiéře jsem měla obavy, jestli naše nezvyklá akce lidi opět přitáhne. Tu loňskou jsme totiž připravili jako takovou ‚ochutnávku‘ všeho možného, ta letošní už byla tak trochu jednotnější, přestože na ní vystoupilo šestatřicet účinkujících,“ řekla organizátorka. Podle jejích slov chtěli pořadatelé představit mnohé aktivity, které existují v Turnově a jeho nejbližším okolí, včetně exkluzívních ukázek obřadu přípravy čaje, bubenické dílny a dalších. Zatímco vloni bylo obecenstvo věkově starší, letos struktura návštěvníků prý poněkud omladila.

Kočičková, Dušek a Feng Yün Song

Lidé se nejvíce těšili na Jaroslava Duška, jenž po vtipném a odlehčeném komentáři přípravy čaje pak neméně humorně provázel celý odpolední program. V něm postupně vystoupila zpěvačka Feng yün Song za doprovodu tria Puo, která i úpravy českých a moravských písní zazpívala s klavírním doprovodem skladatele Martina Hyblera.

Publikum vřele přijalo i Ester Kočičkovou a Lubomíra Nohavicu, potleskem odměnilo také skupinu Yellow Sisters. Jarní náladu v lidech rozproudily členky Budilovy divadelní školy, šamanské rituály publicistky a etnografky Pavlíny Brzákové a nakonec Orchestr bubeníků Tam Tam Batucada Miloše Vacíka.

K životu si vybrala Český ráj

Na akci nechyběla ani Vendula Burger, která představila svou divadelní školu. Burger absolvovala v Paříži uměleckou akademii, později pracovala v televizi a v divadle. Avšak velké město ji svým životem nenadchlo. „Byla jsem tu jednou na nějakém soustředění a velice mě zaujalo prostředí Českého ráje. Nád-herná krajina kousek pod horami Krkonoš. Překvapila mě i kultura, které se tady mezi lidmi nesmírně daří. Usídlili jsme se na Vyskři, a myslím, že jsme tu s manželem Jaroslavem našli to pravé místo pro naše aktivity i společný život,“ řekla krátce po vystoupení.

             Čerstvý čaj na závěr obřadu provoněl předsálí Střelnice, ale s Jaroslavem Duškem jej chtěl ochutnat každý

Otakar Grund