Původní rozhledna z let 1966 až 1967 byla postavena svépomocí členy tehdejšího TJ Baník Malé Svatoňovice. Její výška už ale nebyla dostačující a práce na vyvýšení výhledové plošiny by byly nákladnější než postavit rozhlednu novou. Z tohoto důvodu byla rozhledna v roce 2019 odstraněna. Transparentní účet sbírky vznikl pro finanční dary, které budou použity na vybudování nové rozhledny.

Nová rozhledna otevře v září

Stavební práce už začaly, jejich konec je v plánu na září letošního roku. Nová rozhledna by měla být slavnostně otevřena ve čtvrtek 24. září 2020, přesně 53 let od otevření původní rozhledny.

Nejvyšší vyhlídková plošina rozhledny ve výšce 22 metrů poskytne po zdolání více než 115 schodů panoramatické výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Ostaš, Broumovské stěny, Orlické hory a samozřejmě z ptačí perspektivy také na blízké okolí - na Svatoňovicko, Rtyňsko, Úpicko a Trutnovsko. Cílem výstavby nové rozhledny je zatraktivnit vrchol Žaltman a poskytnout nádherné výhledy do krajiny.