Volných pracovních míst na Semilsku je ale jen 110! Nezaměstnanost se tedy v okrese Semily vyšplhala na astronomických 9,3 %. Deníku to sdělila pracovnice Úřadu práce Semily Milena Vohnická.

Nejhorší je situace na Jilemnicku a Semilsku. Podle statistiky semilského úřadu práce je nezaměstnanost v Jilemnici 10,1%, v Semilech a Lomnici nad Popelkou přibližně 9%. Nejvíce se zatím drží Turnov, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 7,7%.

Aby nezaměstnaní nespadli z dávek hmotné nouze až do existenčního minima, které je v současnosti 2 020 korun, mohou například pro semilskou radnici vykonávat takzvanou veřejnou službu. Dávka se jim pak nezkrátí a v příspěvku na živobytí si mohou přijít až na 3 697 korun.

„Občané v hmotné nouzi mají možnost zvýšení příjmu tím, že odpracují bez nároku na odměnu zákonem daný počet hodin jako veřejnou službu. Zachovají si tak pracovní dovednosti, zvýší si vyplácené dávky v hmotné nouzi a zároveň přinesou prospěch obci,“ řekl Jan Farský, starosta Semil. Jak dále uvedl, ve veřejné službě odpracovalo za měsíc červen 14 občanů 30 hodin a 4 občané 20 hodin.

„Podíleli se na úklidu Palackého sadů, části Ostrova, chodníků kolem kostela na Komenského náměstí, ulice Husovy, Pivovarské a Bítouchovské. Dále pomáhali při vyklízení půdy na Základní škole I. Olbrachta i při úklidu kina na poslední promítání. Celkem pro město odpracovali bezplatně 500 hodin,“ chlubí se starosta.

Kdo se při veřejné službě osvědčí, může pro město vykonávat také veřejně prospěšné práce. Zde si může vydělat ještě více. Na tyto práce najala semilská radnice 9 dlouhodobě nezaměstnaných spoluobčanů.

„Institut veřejné služby považuji za výborný prostředek vedoucí k efektivnějšímu nakládání s veřejnými prostředky, kdy ten, kdo je ochoten pracovat pro veřejnost, dostane od státu více peněz než ten, kdo se práci vyhýbá. S veřejně prospěšnými pracemi máme podobnou zkušenost – ve spolupráci s úřadem práce si lidé zachovávají pracovní návyky při práci pro obec,“ dodává Farský.

K 30. červnu 2009 evidovaly úřady práce v ČR celkem 463 555 osob, což je o 5 994 osob více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 je celkový počet uchazečů o zaměstnání vyšší o 165 675. Z celkového počtu je 452 799 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, to je o 6 348 osob více než ke konci předchozího měsíce.

V průběhu června bylo na úřadech práce nově zaevidováno 60 738 osob. Je to o 4 051 nově evidovaných uchazečů více než v předchozím měsíci a o 21 043 více než v červnu 2008.

Tomáš Lánský