Jednou z mála příležitostí, jak si přivydělat a usnadnit si tak život, jsou dnes veřejně prospěšné práce. Zájem o ně se mezi městy a obcemi výrazně zvýšil. Celkově se v loňském roce v kraji těmto činnostem věnovalo 975 nezaměstnaných, což bylo o plných 17 procent víc, než v roce 2008.
„Zájem se stále zvyšuje. Nejvíce žádají města s vysokou mírou nezaměstnanosti. Na Liberecku jsou to hlavně malé obce z Frýdlantského výběžku,“ řekla Deníku Kateřina Sadílková, ředitelka libereckého Úřadu práce, který každé pracovní místo dotuje devíti tisíci korunami.
Zájem na Semilsku i Českolipsku
Obrovský nárůst zájmu zaznamenávají také na Semilsku a Českolipsku. Například semilský pracovní úřadu evidoval před rokem tři tisíce lidí bez práce a nyní již počet nezaměstnaných překročil hranici čtyř tisíc lidí.
„Loni nás o umístění nezaměstnaných na veřejně prospěšné práce požádalo sedm měst a zhruba třicet obcí. Podařilo se nám umístit 103 nezaměstnaných, letos to ale určitě bude víc, nezaměstnanost stále roste,“ řekl Jan Rychlík, ředitel Úřadu práce Semily.
Podle něj přichází nejvíc žádostí o nasazení na úklidové a pomocné práce z menších obcí, kde je větší míra nezaměstnanosti než ve městech. O pomoc žádají také instituce a firmy, například Muzeum Českého ráje Turnov, Centrum pro rodinu Náruč či technické služby nebo nemocnice.
Na Českolipsku je hlavním důvodem rostoucího zájmu tamních měst a obcí o veřejné práce snaha pomoci lidem, kteří přišli o práci kvůli krachu Crystalexu.
„Z 57 měst a obcí nemá veřejné práce asi pětina, v řadě obcí je zkusili poprvé a už nyní máme žádosti o navýšení počtu těchto míst,“ informovala mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová. Veřejně prospěšné práce financují pracovní úřady jednak z prostředků aktivní politiky zaměstnanosti a také z evropského sociálního fondu.
Odklidí sníh, udělají nákup
„Nechceme, aby uchazeči vykonávali nějaké specializované řemeslné práce, někteří jsou obtížně zaměstnatelní či zcela nezaměstnatelní. Snažíme se je nasazovat na pomocné práce či úklid,“ vysvětlil Rychlík s tím, že semilský úřad práce dává na každé pracovní místo dvanáct tisíc korun.
Veřejně prospěšné práce si pochvalují například v Horní Řasnici. Obec na Frýdlantsku má pouhých 248 obyvatel a děsivou míru nezaměstnanosti. 28 procent. Na práce, které mají za cíl zvelebovat obec a její okolí, zaměstnává dvanáct lidí.
„Teď v zimě třeba prořezávají křoviny podél příkopů nebo odstraňují invazní rostliny podél potoka. Sbírají odpadky, které nám v lesích nechávají Poláci. Pomáhají starším lidem, třeba jim odhází sníh, udělají nákup,“ přiblížil činnost týmu starosta Horní Řasnice, Radek Haloun.
O obce se nemá kdo starat
Obce zpravidla žádají úřad práce o příspěvek na pracovní umístění konkrétních lidí, kteří mají zájem pracovat, ale nemohou. „Díky výborné spolupráci se semilským úřadem práce se nám podařilo zaměstnat několik lidí, kteří ne vlastní vinou přišli o zaměstnání. V létě sekají trávu na hřbitově a uklízejí veřejná prostranství ve městě, v zimě odklízejí sníh z chodníků a komunikací a prořezávají stromy,“ popsal starosta Rovenska pod Troskami Pavel Koldovský.
Pro městečko, které má i s přilehlými osadami něco přes 1200 obyvatel, znamená nasazení nezaměstnaných na úklidové práce výraznou pomoc. „V dnešní době se lidé o obecní pozemky odmítají starat. Říkají, platíme daně, tak ať se stará obec. Jenže my si můžeme dovolit jen dva stálé pracovníky technických služeb a ti prostě nezvládnou udržovat velký hřbitov s osmi set hroby a k tomu šest a půl kilometru obecních komunikací,“ říká starosta. V loňském roce v Rovensku pomáhalo na veřejně prospěšných pracích celkem osm lidí.
Úřad nabízí koordinátora
Největší zkušenosti s veřejnými pracemi má v kraji liberecký Úřad práce. Loni je podpořil 32 miliony korun, rok před tím na ně dal 20 milionů. Od počátku letošního roku navíc aktivně nabízí pro organizování veřejné služby novou pracovní příležitost, a to na místa koordinátorů těchto prací z řad nezaměstnaných. Dotace na koordinátora činí patnáct tisíc korun.
„K dnešnímu dni projevilo nezávazný zájem o možnost vytvoření místa pro koordinátora celkem 5 obcí. V roce 2009 jsme uzavřeli 2 dohody na místa koordinátorů veřejné služby, s příspěvkem devět tisíc korun na jedno pracovní místo,“ vysvětlila Hana Želechovská, vedoucí sekretariátu Úřadu práce v Liberci.