Důvod, proč si tak zle zvykáme na nízké teploty je prý jiný nezvykle teplý začátek října, který skokový zlom do zimy více umocnil.

„Je přehnané tvrdit, že zažíváme studený podzim. V kontextu k začátku října, který byl teplý, se to může zdát jako velká změna, ale ujišťuji vás, že probíhá zcela normální podzim,“ sdělil Deníku tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. K němu podle jeho slov patří časté mlhy, inverze a déšť. Objeví se však také sluníčko.

„Počasí v říjnu se trošku podobá dubnu. Slunce střídají mraky, prší, teploty skáčou. Než přijde zima, zažijeme ještě několik epizodních oteplení, kdy může být přes den krásných 15 ºC, ale výhledově se bude už jen ochlazovat,“ doplnil meteorolog z ústeckého ČHMÚ Martin Novák.

Nejteplejší rok

Pocit lidí, že je zima, není založen na faktech. Ta totiž dokládají něco zcela odlišného. Statistika, kterou si ČHMÚ vede, dokládá naopak teplotní nadprůměrnost letošního roku. „Teplotně podprůměrné byly jen dva měsíce, únor a červenec, jinak bylo vždy mnohem tepleji než v dlouholetém průměru. Ač se to nemusí na první pohled zdát, prožili jsme velmi teplý rok,“ dokládá Petr Dvořák.

Milovníci extrémů tedy musejí počkat na další rok, ten letošní už příliš výkyvů neslibuje. Podle Dvořáka bude počasí v příštím týdnu typicky podzimní, kdy se dočkáme přechodného oteplení kolem víkendu, přes noc ale budou teploty padat zpět k nule. „Možná se dočkáme i typického podzimního jevu inverzí. V nížinách bude oblačno a chladno, bude se tam držet masa studeného těžkého vzduchu, na horách jasno a teplo,“ předpověděl Dvořák.

Pneuservisy stojí

Podzimní počasí asi nejvíce zaskočilo motoristy. Ti při nízkých teplotách potřebují zimní pneumatiky. Přezout automobil ale není kde, většina pneuservisů hlásí obsazeno. „Auta přezouváme asi týden, v pondělí byl zájem ze všech dnů největší. Zatím mizí ze skladů ty nejlevnější pneumatiky, kdo chce auto přezout a ušetřit, neměl by váhat a rovnou si nějaké levnější objednat, dokud jsou,“ sdělil vedoucí Pneuservisu Starý Harcov Petr Hlavatý.

Čekací doba na přezutí vozu je zatím dva dny. Jak ale bude přibývat zájemců o zimní pneumatiky, bude se prodlužovat. Kdo musí jezdit, neměl by proto váhat.

Jak bude?

Výhled počasí neslibuje moc nadějí, že by letní pneumatiky ještě byly třeba. Naopak, zimní výbava do auta se ukáže být docela užitečnou. Přes Německo a Polsko k nám totiž bude postupovat studená fronta. Dnes ještě bude zataženo, místy déšť nebo přeháňky, zejména na severu a severovýchodě území. Nejnižší teploty budou 13 až 9 ºC. Půlka týdne slibuje oblačné a deštivé počasí, místy přeháňky. Trošku se ale oteplí, přes den naměříme nejvyšší teploty 14 až 18 ºC.

Víkend také neslibuje razantní změny. Podle společnosti Meteopress bude oblačno až zataženo s přeháňkami nebo deštěm, na vrcholcích hor sněhovými. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Noční teploty 8 až 3 °C, postupně 4 až 0 °C. Denní teploty zpočátku 12 až 16 °C, postupně 8 až 12 °C.

Tomáš Lánský