Zdánlivě banální skutečnost má obrovský význam pro českou astronomii, názvy hvězdných těles jsou totiž mezinárodně platné.  „Reprezentují nositele jména po celém světě. Takže Turnov nebo Jizeru vlastně znají třeba v Japonsku, Austrálii nebo Americe,“ uvedl před časem pro Deník výzkumný pracovník observatoře v jihočeské Kleti Miloš Tichý.

Planetky objevuje kleťská observatoř

Právě kleťská observatoř má většinu nově objevených planetek v ČR na svědomí. Tým zdejších astronomů se jejich hledáním ovšem neživí, nález nové planetky je vlastně vedlejším efektem při hledání těles, která by mohla být Zemi nebezpečná, tedy meteoritů a komet.

A čas od času jim průzor v teleskopu zkříží objekt, který ještě nikdo neviděl. Všechno potom je už jen namáhavá a piplavá práce bez jasného výsledku.
„Musí se změřit jeho dráha, velikost, rovina ekliptiky a další údaje. Je třeba planetku pozorovat alespoň ve dvou nocích. Mezinárodní astronomická unie jí pak přidělí předběžné označení,“ popisuje Jana Tichá, ředitelka Observatoře Kleť.

Ani to ale nestačí k tomu, aby planetka byla mezinárodně uznána a pojmenována. Je ji třeba pozorovat delší dobu 1 až 2 měsíce, aby mohla být znovu nalezena v dalším roce, až bude opět pozorovatelná ze Země. Když je planetka dobře pozorována alespoň ve čtyřech letech (opozicích), lze jí spolehlivě spočítat dráhu a poté dostane své definitivní označení.

Jména politiků jsou zakázána

„Dát planetce jméno je pak již jen privilegiem a jakousi třešničkou na dortu pro toho, kdo ji objevil. I tady však existuje řada pravidel, která se musí dodržet,“ potvrzuje Jana Tichá. Názvy mají být nejlépe jednoslovné, snadno vyslovitelné, o maximálně šestnácti znacích.

Nesmí se příliš podobat jiným jménům hvězdných těles a platí i úzus, že se nedávají jména humorná nebo domácích zvířat. Rovněž jména politiků jsou zakázána nejméně do doby 100 let po jejich smrti. I to je důvodem, proč ještě hodně dlouho nepoletí vesmírem planetka Václav Havel.  „Dost často se astronomové, kteří planetku objeví, inspirují vlastními zájmy nebo místy, která mají rádi,“ dodává Tichá.

A někdy je odůvodnění pojmenování planetky opravdu složité. Například v roce 1986 objevený asteroid Zdislava byl pojmenován podle sv. Zdislavy, která je oblíbenou svatou paní Marie Mácové, ženy spolužáka objevitelky Z. Vávrové.

Planetky Turnov a Jizeru objevil někdejší ředitel kleťské observatoře Antonín Mrkos v letech 1983 a 1986. Jména si vybral proto, že Observatoř Kleť dlouhá léta spolupracovala s místním podnikem Preciosa, u nějž si nechávala pokovávat zrcadla pro teleskopy. Zdejší optická dílna se astronomům tak vtiskla do života, že při výběru jména pro nové planetky neváhali.

Planetka Turnov je podle NASA asi patnáctikilometrový asteroid, kroužící právě teď v březnu oblohou mezi Marsem a Jupiterem. Její oběžná doba je 5,31 roku, kdybychom tedy žili na ní, měli bychom Vánoce jednou za pět a půl roku. Má průměr necelých 15 kilometrů, což z Turnova činí asteroid střední velikosti.

Máte li k dispozici hvězdářský dalekohled s Maksutovovou komorou a CCD snímače, můžete ji vidět po celý březen v souhvězdí Panny. Pokud nemáte, nevěšte hlavu. Turnov je podobný milionům bílých teček tam nahoře, takže o moc nepřijdete.

Někdy rozhodují záliby astronomů

Jména planetek mají někdy svůj kořen v netradičních zálibách astronomů. Třeba v komiksech. Ty francouzské inspirovaly hvězdáře natolik, že v kosmu dnes najdeme nejen dvojici Asterixe a Obelixe, ale také kouzelníka Panoramixe a psa Idefixe. „Galové, o nichž příběhy pojednávají, měli k vesmíru velmi zvláštní vztah. Báli se například, že jim nebe spadne na hlavu. Možná i tohle hrálo svou roli,“ dosvědčuje Jana Tichá, že humor je astronomům vlastní.
V Kleti k dnešnímu dni objevili přes 990 hvězdných objektů, polovina z nich dodnes nebyla pojmenována. A další přibývají. Jen letos na seznam pojmenovaných a objevených planetek přibyly Stáhalík, Rudiš, Terezín, Feustel, a Johndee.

Na prosby veřejnosti, jak kosmická tělesa pojmenovat, astronomové jen neradi slyší. Astronomický server planetky.astro.cz sice čtenáře vybízí, aby zasílali své tipy na nové názvy planetek, málokdy ale návrhy projdou skrz síto a přísná kritéria. A není se čemu divit, některé návrhy jsou velmi bizarní.

Bude se jmenovat asteroid Liberec?

Návrh na jméno planetky jako Gummi méďa je například pisatelkou odůvodněn tím, že až se přestanou vyrábět, budeme je mít stále na očích. Lukáš Lanč z Nového Boru zase požaduje, aby vybrali jméno Barushka. Jmenuje se tak jeho přítelkyně a když by se podíval na oblohu, hned by si prý na ni vzpomněl. Astronom amatér Tomáš Havlík navrhl pojmenovat asteroid Liberec. Důvod? Narodil se zde. Není divu, že vědci jsou k nápadům lidí skeptičtí.