Ten, kdo nemá v Peci pod Sněžkou satelit, jako by nebyl. Tak by se mohl přeneseně definovat stav s příjmem televizního vysílání v krkonošském středisku.

A to i přesto, že analogu na digitální příjem přepnuli na vysílači Černá hora už koncem června. „Územní oblast Trutnov zvládla přechod na digitální televizní vysílání bez větších problémů. Potvrdil to reprezentativní průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice. Města i obce byly informovány o vypnutí zemského analogového vysílání v dostatečném předstihu,“ předeslal Tadeáš Novák. Zároveň připustil, že o zmíněných potížích v Krkonoších ví. „V geograficky komplikovanějších lokalitách je situace skutečně problematická. Stejné je to na některých místech v Orlických horách. Ale o možném řešení stavu se například v Peci začali zajímat pozdě, až těsně před vypnutím analogu, tedy koncem června,“ dodal Novák.

Podobně jako v Peci pod Sněžkou, nepříjímají digitální signál i někteří lidé ve Svobodě nad Úpou nebo Horním Maršově. Tedy v údolí, které je pod Černou horou skryto. „Je to pravda, například se na nás obrátil majitel penzionu v lokalitě za sokolovnou, kam digitální vysílač nedosáhne. Město, stejně jako v Peci vyzvalo k řešení Český telekomunikační úřad, aby prostřednictví ČT 1 zajistil alespoň vykrytí signálu pro Multiplex 1. Ale zatím se nikdo neozval,“ informovala svobodská tajemnice Ivana Balcarová. Dokončení ze str. 1:

Vykrytí vysílače na Multiplex 1 by měla zajistit prostřednictvím telekomunikací Česká televize. „O Multiplexu 2, tedy programech komerčních televizí, se ještě jedná. Pochybuji, že by město schválilo financování vykrývače z rozpočtu. Bude to však na programu příštího jednání zastupitelstva koncem léta,“ informoval tajemník Městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michal Berger. Většina lidí si už poradila sama zakoupením satelitů. To, že musí oproti jiným městům obyvatelé investovat, se některým lidem moc nezamlouvá. „Satelity nejsou na chalupách hezké, ale nic jiného nám nezbývá. Zvláště majitelům penzionů a hotelů,“ zaznívá v Peci.