“Na naší stanici Sněžka-Poštovna byl zaznamenán náraz větru 180 kilometrů za hodinu, což je hodnota srovnatelná s bouří Sabina z 10. února 2020. Nebyla tedy překonána hodnota nárazu větru při Kyrillovi,” upřesnili zástupci Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvíce foukalo v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy na Sněžce naměřili meteorologové nárazy o rychlosti 216 kilometrů za hodinu. Přes 200 km/h se dostala rychlost i při silné větrné bouři Eberhard loni v březnu, bylo to přes 206 km/h.

Kvůli reálnému riziku rozlomení části střechy meteostanice rozhodl ředitel polského Krkonošského národního parku uzavřít všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany.
Vrchol Sněžky je z polské strany uzavřený, hrozí rozlomení meteostanice

Před týdnem musely být uzavřeny všechny výstupové cesty z polské strany na Sněžku. Bylo to kvůli orkánu, který poničil na vrcholu Sněžky polskou meteorologickou stanici, a hrozilo, že by další vítr mohl ze stanice odtrhnout uvolněné plechové opláštění. Začátkem předminulého týdne měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 198 kilometrů v hodině. Objekt polské stanice je tvořený třemi spojenými objekty připomínajícími létající talíře a slouží od roku 1976.

Během uplynulého týdne byly práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce dokončeny a vedení polského Krkonošského národního parku v pátek oznámilo, že trasy vedoucí na vrchol jsou znovu otevřené.

Hasiči v Karlovarském kraji zasahují u popadaných stromů.
Silný vítr vyvracel stromy a zastavoval vlaky. Hladiny některých řek stoupaly

Meteorologové zaznamenali velkou rychlost větru na Sněžce už v 19 hodin, kdy v nárazech dosahovala zhruba 187 kilometrů za hodinu. To bylo podobné jako před dvěma týdny při bouři Sabine, kdy foukal vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu. Podle tehdejšího vyjádření meteorologa ČHMÚ Pavla Šimandla ale nešlo o orkán, neboť to by musel vítr vát minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině. „Nárazy jsou pouze krátkodobé zesílení,“ dodal.

Příčinou velmi silného větru byla tlaková níže Julie. V neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne a večer. Následky větru omezily dopravu zhruba na třech desítkách železničních tratí. Vítr působil také nehody, třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus, dva lidé se při tom lehce zranili. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Před dvěma týdny zasáhla Česko vichřice Sabine:

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platila od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platilo varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. V noci na pondělí vítr postupně zeslábl. Ráno ještě trochu foukalo na jihu Moravy. Meteorolog Miloš Dvořák ráno Radiožurnálu řekl, že rychlost větru na jihu Moravy dosahuje zhruba 70 kilometrů za hodinu.

Sněžka.Zdroj: ČHMÚ
Informace Českého hydrometeorologického ústavu: Vítr na Sněžce - 223km/h bylo naměřeno na polské straně. Hodnota, která byla včera naměřena na Sněžce, je hodnota nárazu větru naměřená na polské straně. Na naší stanici Sněžka-Poštovna byl zaznamenán náraz 50 m/s (180 km/h), což je hodnota srovnatelná se Sabinou z 10.2.2020. Nebyla tedy překonána hodnota nárazu větru při Kyrillovi. Při Kyrillovi byl na stanici Labská bouda naměřen náraz 57,8 m/s (Sněžka-Poštovna začala měřit až v roce 2008), teď tedy na Poštovně o téměř 10 m/s méně. Polská stanice mívá při tomto směru větru vyšší hodnoty.