A že bylo středeční ráno opravdu hodně mrazivé se na vlastní kůži přesvědčil každý během několika vteřin hned poté, co opustil dům a zaplnil plíce mrazivým vzduchem, který při nádechu „lepil“ nosní dírky.

Zatím největší mráz roku 2009 byl naměřen v Adršpachu, kde v úterý před 22 hodinou bylo naměřeno –28 stupňů Celsia. Včerejší ráno zase bylo extrémně chladné v Broumovské kotlině, kde mezi šestou a osmou hodinou ranní se teplota pohybovala místy i pod hranicí –20 stupňů Celsia.

Samozřejmě, že takové mrazy se podepsaly i na spolehlivosti některých automobilů. Mnozí řidiči museli v chladném počasí řešit problémy se svými vozy, které v chladném počasí odmítaly poslušnost a nenastartovaly.

Po loňském a předloňském poměrně mírném průběh zimního období si mnozí lidé už na tuhé zimy odvykly a teď, když mráz udeřil v plné síle, často ani neví, jak se mají počasí přizpůsobit. Lékaři varují: „Teplota nižší než mínus pět stupňů Celsia je obrovskou zátěží pro lidský organismus.“ Největší nebezpečí hrozí kardiakům, dětem do dvou let a straším lidem – ti by měli procházku na čerstvém vzduchu úplně vynechat. I zdraví lidé by měli pohyb venku co nejvíce omezit, hrozí totiž omrzliny.

Podobné mrazy Náchodsko i celá republika nezažila už dlouho a tak obyvatelé často ani neví, jak svůj organismus správně zahřát. „Jednou z nejrozšířenějších pověr je, že alkohol tělo vnitřně prohřeje. Opak je pravdou. Alkohol způsobí stažení cév, špatné prokrvování a tedy i ochlazení organismu,“ upozorňuje odborný lékař David Tuček z pohotovosti Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Vhodné je volnější oblečení, které musí být především suché. Důležitá je také správná životospráva,“ dodává lékař.

Tuhé mrazy budou muset lidé ještě pár dní vydržet. Od západu bude postupovat do střední Evropy tlaková výše. Přes den by dnes mělo být skoro jasno až polojasno, ojediněle mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -8 až -4 st.C se slabým proměnlivým větrem do 4 m/s. Nejnižší teploty meteorologové očekávají v noci ze čtvrtka na pátek. Mírného oteplení se dočkáme až příští týden. „Maximální teploty budou kolem tří stupňů Celsia,“ upozorňuje meteorolog Zdeněk Mrkvica , a dodává, že „teplá“ zima, kterou si pamatujeme z minulého roku, je zatím v nedohlednu.