Malování kruhu uprostřed silnice a dalších prvků na vozovce, odstranění původních dopravních značek a odkrytí nových záměrně načasovali od šesti hodin večer, kdy je provoz menší než v průběhu dne. V dalších dnech navrtají do asfaltu dokola 26 černožlutých příčných prahů. Doprostřed kruhu umístí plastová svodidla. Instalovat budou ještě tři ostrůvky a obrubníky. V pondělí by měli mít definitivně hotovo.

„Měli jsme tady geodeta, který nám vyznačil na vozovce body podle projektu, kudy má kruh vést. Kruh jsme namalovali stříkacím strojem, použili jsme bílou silniční barvu. Nejprve provizorní, poté jsme aplikovali dvousložkovou barvu,“ popisoval vytvoření zásadního bodu na okružní křižovatce Jaroslav Nepraš, jednatel společnosti Dopravní značení K.H. z Kutné Hory.

Trutnov otevře novou skleněnou lávku 6. června.
Skleněná lávka v Trutnově se otevře příští týden, posun s parkovacím domem

Nejvíc zmatků a tápajících šoférů přinesla první hodina po začátku prací, kdy dělníci nejprve zaměřovali kruh uprostřed silnice. Jakmile ho vyznačili bílou barvou, situace byla přehlednější a řidiči si začali pomalu zvykat na nové pojetí frekventované křižovatky. Na změnu je upozorňuje nové dopravní značení. „Pro řidiče je to novinka, na kterou si musí zvyknout. Po týdnu to už většinou bývá bez problému,“ podotkl Nepraš.

S malováním kruhového objezdu museli počkat pracovníci firmy z Kutné Hory na den, kdy bude slunečné počasí. „Za deště nebo po dešti by to nepřipadalo v úvahu. Středa vypadala podle předpovědi jako vhodný den. Policie vyhodnotila, že kvůli dopravní špičce bude dobré začít po 18. hodině,“ vysvětlil.

Trutnov vybuduje nový kruhový objezd na křižovatce u hotelu Patria.
Trutnov bude mít nový kruhový objezd do konce května, zaplatí ho město

V Trutnově je to již dvanáctý kruhový objezd. Zatím je provizorní. Podobný styl má okružní křižovatka u zdravotnické školy. Radnice chce dopravní úpravu nejprve vyzkoušet. I proto vybudování okružní křižovatky platí město, byť se jedná o silnici I. třídy patřící Ředitelství silnic a dálnic. Trutnov to bude stát bezmála 850 tisíc korun.

„Kruhový objezd by měl zlepšit situaci celé křižovatky a usnadnit výjezd od hotelu Patria a ze sídliště U Stadionu. Po dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic jsme se rozhodli zatím provizorně zkusit tuto dopravní úpravu. Průběžně budeme vyhodnocovat zatížení křižovatky i jednotlivých ulic. Pokud se nové dopravní řešení osvědčí, dojde zde k vybudování trvalé okružní křižovatky. Taková úprava by už byla v režii Ředitelství silnic a dálnic,“ uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Mohlo by vás také zajímat: Architekt zlaté arény Vokatý: Obavy kvůli skákajícím Čechům byly jen na začátku

Zdroj: Deník/Jan Braun