Pětice mláďat tučňáků brýlových je zatím skryta očím návštěvníků i dospělým tučňákům. Jedná se o jednoho samce, jednu samici a tři mláďata dosud neurčeného pohlaví. „Během pobytu v zázemní školce se tučňáci naučí přijímat krmení z ruky chovatele. To je důležité proto, aby při krmení v expozici měli chovatelé později přehled nad tím, zda dobře žerou,“ vysvětlil zoolog Safari Parku Dvůr Králové Michal Podhrázský. U hejnových ptáků, kteří jsou si velmi podobní, by to mohl být jinak problém. Chovatelé proto podle doporučení evropského chovného programu odeberou mláďata tučňáků z hnízd kolem šestého týdne věku. To zhruba odpovídá době, kdy nory začnou poprvé zkusmo opouštět.

Tučňákům brýlovým v Safari Parku Dvůr Králové zimní období svědčí.
VIDEO: Dvorští tučňáci si zimu užívají, dopřávají si koupel ve venkovním bazénu

„V té době mají ještě prachové peří a hrozí jim velké nebezpečí, že by mohla spadnout do vody. Prachové peří je nasákavé, a tak by se takřka jistě utopila,“ upozornil zoolog. Určité riziko hrozí i od ostatních tučňáků v kolonii. „Dospělí se občas mezi sebou hašteří a víme, že například samci často útočí na cizí mláďata samčího pohlaví. Samice zase na ta samičího. I tady potom hrozí pád do vody,“ popsal možná rizika Michal Podhrázský. Protože jsou mláďata v době, kdy zkouší noru opouštět, ještě menší než dospělí a váží kolem dvou kilo, v souboji by měla nevýhodu.

V zázemí je čeká také první kontakt s vodou. Je tam připraven mělký bazének, v němž budou mladí ptáci zdokonalovat plavecké dovednosti. „Dvojice tučňáků vylíhnutá jako první je již přepeřená a vodu zkoušejí. Tři další musejí nejprve vypelichat. A poté, co si budou všichni ve vodě jistí, je vypustíme do expozice,“ uvedl zoolog Podhrázský. Návštěvníci je od dospělých snadno poznají. Jejich šat je šedobílý bez typických kontrastních přechodů, které známe od dospělých.

V Safari Parku Dvůr Králové přišla na svět v uplynulých dnech první mláďata tučňáků brýlových.
Ve Dvoře Králové se vylíhla historicky první mláďata tučňáků brýlových

Tučňákům brýlovým, kteří se stali od příchodu do Dvora Králové v červnu 2022 novým návštěvnickým lákadlem safari parku, zimní období podle zoologů svědčí a užívají si ho. Tučňáci si s chutí dopřávají v mrazivém počasí koupel ve venkovním bazénu v průchozí expozici návštěvnického okruhu West Cape.

Chov tučňáků je podle Michala Podhrázského náročný, jak kvůli zachování teplotního komfortu a zamezení přehřívání, tak z výživového hlediska. Velkou roli hrají i zdánlivě nepodstatné faktory jako je pH vody. Jejich chov je velmi náročný prakticky ve všech ohledech. Jde o zvířata citlivá na stres i na výbornou kvalitu vody nebo krmení. To tvoří mořské ryby nebo bezobratlí. Safari park dováží mořské ryby výhradně z certifikovaných zdrojů, které jsou k životnímu prostředí ohleduplné a zdroje využívají zodpovědně.

Pětice mláďat představuje první tučňáky, které se daří v historii safari parku odchovávat. Tučňáci do Dvora Králové přitom přišli velmi nedávno, v létě 2022. Tak rychlý rozjezd reprodukce není zcela obvyklý. V současné době už přitom na vejcích sedí další dva dospělé páry.

Safari Park Dvůr Králové otevřel v pátek 16. června nový návštěvnický okruh West Cape se zvířaty jihozápadní Afriky.
Ze slévárny Západní Kapsko. Safari park otevřel nový návštěvnický okruh

Tučňáci brýloví se poprvé objevili ve Dvoře Králové v červnu 2022, kdy tam dorazilo čtyřiadvacetičlenné hejno z nizozemských zoologických zahrad v Amsterdamu a Arnhemu. Dalších šest tučňáků přicestovalo v květnu 2023 z Francie a Německa. Ve Dvoře Králové mají k dispozici největší expozici pro tučňáky v českých zoo, která je inspirovaná přístavním městem Luderitz v Namibii, kde zvířata žijí obklopená prvky lidské civilizace.

Kompletní nový areál West Cape se zvířaty jihozápadní Afriky byl slavnostně otevřen 16. června 2023. Jeho název vychází z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR. Má přes 1,5 hektaru a prohlídka je dlouhá takřka půl kilometru. Safari park ho vybudoval na místě bývalé slévárny. Průmyslové haly nahradilo přístavní město plné tučňáků, otevřené výběhy hyen, antilop, volně průchozí voliéry plameňáků či pelikánů.

TUČŇÁK BRÝLOVÝ

Pět mláďat tučňáků brýlových odchovaných v Safari Parku Dvůr Králové se ve speciální školce učí přijímat krmení z rukou chovatelů.Pět mláďat tučňáků brýlových odchovaných v Safari Parku Dvůr Králové se ve speciální školce učí přijímat krmení z rukou chovatelů.Zdroj: Miloš ŠálekTučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Patří k ohroženým druhům a v přírodě jich dál ubývá – od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy. I proto jsou potravou tučňáků v safari parku výhradně mořské ryby z certifikovaných zdrojů, od dodavatelů, kteří garantují co udržitelný a k přírodě ohleduplný přístup k lovu. Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.