Zatímco v jiných letech šestimetrový plechový drak visel na Staré radnici v centru Trutnova od počátku května do konce září, letos je vše jinak. Může za to legenda, podle které před tisíci lety místní lidé odvezli a darovali draka knížeti Oldřichovi a městu Brnu.

Nadšenci ze spolku Trutnov - město draka se rozhodli ji zopakovat. „Náš spolek se nikdy netajil přáním věnovat našeho draka městu Brnu u příležitosti tradované pověsti z roku 1024,“ potvrdil předseda spolku Otto Štemberka.

Asi 350 kilogramů vážící potvoru proto sejmuli z věže už měsíc po dračích slavnostech. Snesli ji z Krakonošova náměstí, po pěší zóně a kolem pošty na travnatý plácek pod muzeem. Tam ji položili na povoz, za který zítra, tj. v pátek zapřáhnou koně, na kozlík usedne kočí, a společně se vydají na 240 kilometrů dlouhou pouť do Brna.

Do Chudčic u jihomoravské metropole procesí dorazí ve středu 19. června. Předání draka pak bude součástí brněnských slavností v sobotu 22. června.

Vrcholem bude trutnovský průvod, který vyjde z Moravského náměstí na Dominikánské náměstí, a který povede bájný zakladatel Trutnova Albrecht z Trautenbergu na koni. Jeho nejvěrnější ponesou na dřevěných kůlech šestimetrového draka, V průvodu se počítá se zhruba 60 lidmi z Trutnovska.

„Průvod dojde na horní partii Dominikánského náměstí, kde bude drak položen a následně předán knížeti Oldřichovi, který ho věnuje brněnským. Obdržíme památný zvon. Přáli bychom si, aby na něj poprvé zazvonili náš starosta Michal Rosa a brněnská primátorka Markéta Vaňková. Představitelé obou měst odhalí pamětní desku v průjezdu Staré radnice,“ naznačil Štemberka.

Trutnovský drak v Brně natrvalo nezůstane. Hned po slavnostech se vrátí zpátky do Trutnova. „Na věž Staré radnice v Trutnově ho ale věšet nebudeme, až příští rok v květnu při dalších dračích slavnostech,“ dodal Otto Štemberka.

Mohlo by vás také zajímat: Trutnov otevřel lávku Na Struze. Její výměna stála 29 milionů korun

Nová lávka v Trutnově Na Struze. | Video: Pavel Cajthaml