Malá lama Luisa se má čile k světu. Je to pořádná čipera, několik dní po narození už dovádí na loukách ve Svobodě nad Úpou. „Jednohrbý velbloud se jmenuje Karmel a v tuto chvíli je to náš čtvrtý velbloud. Jsou mu tři roky. Narodil se v Bylanech u Českého Brodu v chovu Jiřího Berouska, ale své bujaré mládí strávil na velbloudí farmě v Záhosticích u Chýnova,“ uvedl provozovatel farmy, lamatrekingu a cameltrekingu Štěpán Vlček.

Lamy si podle něj přivykly životu v Krkonoších bez problémů. „Pochází z Jižní Ameriky, kde žijí v Andách 4 tisíce metrů nad mořem. Zima jim nevadí. Hůře snášejí velké teplo. Velbloudi jsou zvyklí z pouštních stepí na velké teplotní rozdíly. V zimě obrostou vlnou, mají na sobě 10-15 centimetrů hustou vlnu. Na jaře vlnu shodí a jsou nazí,“ popsal krkonošský farmář, který chová i další zvířata.

Štěpán Vlček se v dubnu zúčastnil v Paříži festivalu velbloudů a lam. Ve francouzské metropoli se sešli chovatelé velbloudů a lam z 34 zemí celého světa, například z Tanzanie, Konga, Tuniska, Spojených arabských emirátů, Peru, Pákistánu, Ománu, Indie a různých evropských států. Mezi nimi byli také ošetřovatelé ze Svobody nad Úpou Štěpán Vlček a Jiřina Kotizová s kolegy z partnerské velbloudí farmy v Záhosticích u Chýnova. Festival se konal u příležitosti Mezinárodního roku velbloudů, který vyhlásila Organizace spojených národů OSN.

„Festival pořádala francouzská federace pro rozvoj velbloudů ve Francii. V Paříži se sešlo tolik odlišných národností a kultur, přesto nás pojilo jedno - láska k velbloudům. Bylo to perfektní. Seznámili jsme se s mnoha velbloudáři z celého světa,“ řekl po návratu do Krkonoš Štěpán Vlček.

Rok velbloudů

Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila rok 2024 Mezinárodním rokem velbloudů. OSN v tomto roce zdůrazňuje, že velbloudi a lamy jsou klíčem k obživě milionů domácností v často nehostinných prostředích ve více než 90 zemích.

Alpaky, lamy krotké, velbloudi dvouhrbí, dromedáři, lamy guanako i vikuni - ti všichni přispívají k zajištění potravin, dopravy a ekonomickému růstu v mnohdy poměrně izolovaně žijících komunách po celém světě. Velbloudi a lamy hrají podle OSN důležitou roli při plnění cílů udržitelného rozvoje týkajících se boje proti hladu, vymýcení extrémní chudoby, posílení postavení žen a udržitelného využívání suchozemských ekosystémů - od poskytování mléka, masa a materiálu na oděvy a obydlí až po přepravu nákladů a lidí.

Lamám a velbloudům se daří tam, kde jiné druhy hospodářských zvířat přežívají jen s obtížemi: v andských velehorách a v suchých a polosuchých oblastech Afriky, Asie i Austrálie. V posledních dvou desetiletích se celosvětová populace velbloudů dvouhrbých a dromedárů téměř zdvojnásobila, z 22 milionů kusů v roce 2001 na 39 milionů kusů v roce 2021

Mohlo by vás také zajímat: Trutnov má Krystaly od Dagmar Šubrtové. Stojí na nábřeží Václava Havla

Trutnov má krystaly od Dagmar Šubrtové. | Video: Pavel Cajthaml