Nejznámější a zároveň nejveselejší jsou u masopustu poslední dny. Ty jsou spojené s radovánkami a hodováním, které si nenechali lidé ujít na mnoha místech.
Velkou odezvu našly oslavy v Malých Svatoňovicích a průvod Studáneckého masopustu byl i tuto sobotu početný. A přehlédnout rozhodně nešlo velkou skupinu kuchařů. „Je to skupinová a spontánní práce . My se pravidelně scházíme 1. ledna a něco vymyslíme. Všichni pak nápad vylepšujeme, ale honíme to na poslední chvíli, tak týden předem. Třeba se objednávají jitrnice coby náušnice a podobně. Každý kuchař má i své jméno, jako Hanička třešnička, Pavlínka medovinka, Staníček knedlíček a tak. Jsme doladění do posledního detailu," shodly se Hana Kozúbková a Pavlína Martínková. A nelze než dát za pravdu, protože náušnice – jitrnice se opravdu jen tak nevidí.
„Mnozí se dávají dohromady a každým rokem přijdou s jinou tématikou. Připravují se třeba celý rok aby předvedli, co vymysleli. Masopust má ve Svatoňovicích velkou tradici a naši šikovní obyvatelé se na něj umí připravit," spokojeně konstatoval starosta Vladimír Provazník.
Kdo v sobotu odpoledne projížděl Rudníkem, taky mohl potkat rozverný průvod, který putoval od školy k úřadu. „Právě přišel průvod masek, aby se tu chvíli zasek. Nejdřív píseň a pak tanec, jdeme k tobě na dlabanec," vyslechl žádost radní Jiří Vondrák. „Milé masky, zdravím vás. Opět po roce nastal masopustní čas. Spusty jídla pro vás máme, do tance se brzy dáme. Klíč od vsi tady máte, Rudník dneska ovládáte," odvětil a symbolicky předal vládu nad obcí. A nastalo bujaré veselí pro velké i malé, před budovou i v sále.
V ten samý čas výrazně ožilo i centrum Pilníkova. Účastníci se scházeli před radnicí, odkud se průvod za doprovodu koňského povozu s hudbou vydal na okružní cestu městem. Nechyběly návštěvy u místních občanů s vinšováním, k tomu soutěž o nejhezčí masku, zabíjačkové občerstvení či koláče.
Starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník předával maškarám vládu podruhé. „Obec byla jejich až do rána, ale slíbily, že odklidí ty, co to nezvládnou a zůstanou v ulicích a pangejtech." Ostatně, sám má s maškarním rejem bohaté zkušenosti. Když ještě nebyl starostou, nikdy nechyběl. „Vždy jsem měl stejnou úlohu, byl jsem tím masopustem – rákosákem, který vede kobylu na porážku. Ale teď to můžu měnit a chci mít každý rok jinou masku."
Masopustům ještě není konec
Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Proto je každý rok jindy a letos vychází na 10. února. Masopustní veselí je tak soustředěno především do dvou sousedních víkendů, ale ani to není úplně pravidlem. Již zítra pořádá masopust Správa Krkonošského národního parku. Sraz masek je od 15 hodin před čtyřmi historickými domky na náměstí Míru. Součástí programu bude divadlo, tématické hry pro děti a vyhlášení nejlepších masek.
V Hostinném masopust plánují na nadcházející sobotu. Průvod vyjde v 11 hodin z náměstí. „Přijďte všichni oživit a znovuobnovit tradice našich předků. Nesmíte zapomenout na masky, píšťalky, řehtačky, ať je nás vidět a slyšet široko daleko. Odměnou všem bude nejen zabíjačkový guláš, masopustní koblihy a taneční zábava, ale především dobrá nálada," připomínají organizátoři.
V Rokytnici nad Jizerou spojují masopust s Pašeráckým vejkendem, který bude 19. a 20. února. Součástí programu je příchod pána hor, sjezd se zapálenými loučemi a skoky z můstku ve Studenově. V sobotu proběhne tradiční putování po boudách.