V sobotu se počet obyvatel obce na Královédvorský téměř zdvojnásobil. Pět set lidí se zúčastnilo srazu rodáků. Největší vzdálenost urazili ti, kteří dnes žijí v Havířově a v Olomouci. Na akci si mimo jiné připomněli 130. výročí založení vilantického sboru dobrovolných hasičů.Setkání v obci připravovali rok

Nejstarším účastníkem a zároveň nejstarším rodákem byl devadesátiletý Miroslav Suchánek z Hradce Králové. „Z Vilantic jsem odešel již v roce 1939 na studia právě do Hradce Králové," objasňuje důvod, proč už v obci nežije. Do Vilantic se ale pravidelně vrací s rodinou na chalupu.

„Akci jsme připravovali rok. Většině rodáků jsme posílali dopisy. Adresy jsme se snažili sehnat různě, od bývalých sousedů a podobně. Později jsem už i obcházela dům po domu a ptala se na různá spojení," popsala organizování srazu starostka Vilantic Dagmar Jarošová.

Poprvé zazněla celá Vilantická polka

Nejen pro rodáky, ale i pro návštěvníky byl připraven bohatý program. Vystoupily například mažoretky Scarlet z Jaroměře, o hudební zpestření se postarala Opočenka, která mimo jiné poprvé zahrála Vilantickou polku, jíž složil rodák Josef Flégl. Nechyběla ani ukázka hasičského zásahu.

V budově místního hostince měli návštěvníci také možnost nahlédnout do kronik Vilantic a zhlédnout film z posledního setkání rodáků, které se uskutečnilo před třiceti lety. „Sešli se ti starší, pekli jsme dopředu cukroví a nakonec jsme si poseděli a popovídali. Je dobře, že si to dnes můžeme připomenout," vzpomínala Jaroslava Zrnková, která se účastnila i minulého srazu.

Lenka Šklubalová