Vína bylo hodně, zpěvu a žen taky, do centra zavítal i početný zástup mužů. Trutnovské vinařské slavnosti mají za sebou 12. ročník, těžko ho však nazvat tuctovým.

Ve Staré radnici i před ní bylo rušno od dopoledne až do večera, za vedra i deště. „Účast byla podobná loňskému roku, přišlo zhruba 1200 lidí a s tím jsme spokojení," potvrdil Tomáš Hendrych.

Pořadatelé využili i letošní 700. výročí narození českého krále a císaře římského Karla IV., jenž je pro vinaře historicky důležitou osobou. Výrazně podporoval zakládání vinic. „Vystavili jsme kopii Svatováclavské koruny od turnovských šperkařů a taky konvici a dvě číše. Odezva byla velmi dobrá," dodal Tomáš Hendrych.

Také letos si jeden z prodejců odvezl titul Dračí víno, pětičlenná porota dala hlas Savignonu 2015 Pozdní sběr z mikulovského vinařství Volařík. To si z Trutnova odváží první místo již potřetí. „Tentokrát měli rozhodčí trochu snazší úlohu, protože z osmnácti vzorků celkem rychle vzešla trojice favoritů. Rozhodovalo se mezi nimi. Jindy je v užším vývěru třeba desítka značek," podotkl Vojslav Šťovíček z pořádajícího spolku Přátelé dobrého vína Trutnov. Pomyslné stříbro v Trutnově získal Savignonu 2015 Pozdní sběr od Sing Wine Velké Bílovice a bronz Tramín červený 2015 od vinařství Sedlák, také z Velkých Bílovic.

Trutnovské vinařské slavnosti 2016

Přátelé vína měli jasno. Jejich kroky vedly do Staré radnice

Mít skleničku a mít kupóny. Dvě základní starosti všech, kteří v sobotu zavítali do Staré radnice na 12. ročník Trutnovských vinařských slavností.

Ty nabídly nejen vína moravská, zástupce tu měla Kutná Hora, Litoměřice a dokonce i Trutnov díky Jiřímu Novotnému. Ze zahraničích mohli návštěvníci ochutnat značky portugalské. „Na příští rok se pokusíme získat i Mělník, který je také tradiční lokalitou. Geografické podmínky sice českým producentům příliš nenahrávají, ale i tady dobrá vína vznikají. Potvrdili jsme si to například při návštěvě v Žernosekách," nastínil jeden ze záměrů pro příští rok Vojslav Šťovíček ze sdružení Přátelé dobrého vína Trutnov.

Letošní návštěvnost byla velmi slušná a potvrzuje stoupající popularitu vína i mimo tradiční regiony. „Každoročně se v republice zvedá spotřeba o 3 litry na osobu. Mnoho lidí se k němu přiklání třeba od piva a zlepšují se i znalosti konzumentů. Už to není jen o sladkých vínech, ale přichází na chuť i suchým. To se doráží i na stoupajícím počtu vinoték," dodal Vojslav Šťovíček.

A jakým směrem se ubírají současné trendy? „Populární jsou lehčí, svěží, takzvaná letní vína," všiml si Tomáš Hendrych.