Po období slávy přišla devastace, zmizení ze světa a zapomnění. Poslední půlstoletí ale hrad opět ožívá a vydává svá tajemství. Historie hradu Vízmburk je dlouhá a svým způsobem jedinečná. To láká nejen historiky, ale i veřejnost a příležitost tu má i samotná obec. Vedle postupné obnovy zříceniny je poslední aktivitou příprava
muzejní expozice v budově školy. „Největší část depozitáře keramických nálezů jsme už převezli z Červeného Kostelce do Havlovic. Zhruba 80 banánových beden máme uložených v připravených prostorách. Zbylých 60 beden je zatím ještě v muzeu v Hradci Králové," přiblížil Jaroslav Balcar ze Sdružení pro Vízmburk.
První návštěvníci do malého muzea s expozicí nazvanou Příběh ztraceného hradu vkročí 25. dubna. „K tomu chystáme i prohlídku Vízmburku a přednášku do Kulturního domu. Věříme, že se při té příležitosti sejdou také bývalí kopáči z let 1972 –1985, kteří profesoru Antonínu Hejnovi pomáhali hrad dostat na světlo světa," doufá Jaroslav Balcar.
Většina exponátů je už na místě, zbývá dodělat informační cedule, vizualizaci hradu, některé věci mají ještě v rukách restaurátoři. „Z kovových nálezů představíme například kování, střenky nožů i pilníky z manikůry. Keramiku zastupují především fragmenty nádob a torza kachlů, z kostí jsou pak vyrobené především předměty denní potřeby jako náprstek, jehly či hřeben," přiblížil expozici Jaroslav Balcar.