Věrnou společnost Krakonošovi vytvoří pekelná cháska, hraběcí hosté z rodu Harrachů v podání manželů Nešněrových z Trutnova, Krakonošovi sousedé z Jizerských hor – víla Izerína a duch Muhu. A samozřejmě dlouhé procesí, v němž jsou k vidění mažoretky, dechovka a několik desítek veselých masek.

Ty mezi sebou soutěží o to, jak být nejvtipnější a zároveň co nejoriginálnější. Exotickým nováčkem družiny se v posledních letech stal i velbloud, který si získal pozici miláčka. Krakonoš s družinou pojedou tradiční trasou. Průvod odstartuje od křižovatky u hotelu Karolína a s krátkými přestávkami u hasičů a v pekárně u Vokřínků doputuje až do cíle odpoledního programu: ke stadionu za pensionem Tesla u dolní stanice lanovky na Čertovu horu. Tam osazenstvo pozdraví nejen Krakonoš, ale i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Zahrají skupiny Nešlapeto, Alastair a The Vintage Band.

Součástí programu bude i vystoupení mažoretek, vyhlášení nejlepších masek, Krakonošova losovačka o hodnotné ceny, pletení pomlázek s jilemnickými skauty a dražba jejich největší, ten den upletené, pomlázky. Dále hod sekyrou o medovník, lekce šermířů a rytířů ve střílení kuší a pouťové atrakce. Pořadatelé nezapomínají na bohatou nabídku občerstvení či možnosti zakoupení dobroty, šperků, dřevěných hraček, keramiky, batikovaného textilu, koření, medu či výrobků z rakytníku a brusinek na památku domů.

(njt)