Loni bylo v Krkonošském národním parku zaznamenáno více pohybu vlků než v předchozích letech. Důkazů je mnoho. Záběry z fotopastí, nálezy pobytových znaků, genetické analýzy a hlášení od návštěvníků. I letos se vlci pohybují prakticky po celém území parku. „Odhadujeme, že sem zasahují dvě až tři vlčí teritoria,“ oznámil Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Monitoring potvrdil, že u česko-polské smečky v západní části Krkonoš dochází k pravidelnému rozmnožování. „Zda byla smečka úspěšná i letos, ještě nevíme. Bezpečně ale víme, že vlci na východě českých Krkonoš vyvedli minimálně tři mláďata,“ zdůraznil Drahný.
Jedno z mláďat ale bylo před pár dny bohužel nalezeno mrtvé. „Z prvotní prohlídky veterinářem se zvíře zdálo být v dobré zdravotní kondici. Tříměsíční samici s největší pravděpodobností usmrtil jiný vlk nebo volně pobíhající pes,“ upřesnil mluvčí.
Mrtvé vlče bude podrobeno pitvě, která možná odhalí příčinu úmrtí. Pokud podle ochránců přírody zabil mládě jiný vlk, bylo by to přirozené. „Pokud ale vlče usmrtil volně pobíhající pes, byla by to alarmující situace, protože by došlo k usmrcení chráněného druhu vinou člověka,“ uvedl Radek Drahný.
Ochránci přírody děkují lidem, kteří jim hlásí pozorování vlků a často přikládají i fotografie. „Pokračujte v tom i nadále, a pokud možno, uveďte čas a místo pozorování, ideálně s GPS souřadnicemi. Své pozorování můžete hlásit zooložce Karolině Mikslové na e-mail kmikslova@krnap.cz nebo telefonicky na číslo 731 533 895, včetně SMS,“ prosí.
Zooložka Karolina Mikslová prozradila, jak ochránci přírody vlky sledují. Sbírají vzorky vlčího trusu a posílají je na genetickou analýzu. Rozšiřují síť fotopastí, které umožňují monitorovat vlky v parku.
„Díky tomu víme, kolik lidí nerespektuje režim klidových území, kde se smí chodit jen po značených cestách. Fotopasti dokazují, že volným terénem prochází velké množství lidí, mnozí z nich se psy na volno. A to přímo v jádru vlčích teritorií,“ vysvětlila Mikslová.
Z přítomnosti vlků nejsou nadšení místní hospodáři. Obávají se, že vlci zaútočí na domácí a hospodářská zvířata. Statistiky však ukazují, že zájem vlků o hospodářská zvířata není velký. „Loni jsme zaznamenali dvanáct útoků, letos do července pouze šest,“ sdělil Radek Drahný.
Správci parku pracují na zlepšení komunikace s farmáři. Vyvinuli například aplikaci, která hospodářům poskytuje informace o škodách na jejich zvířatech v oblasti. „Pomáháme jim také s dotacemi na zabezpečení pastvin,“ dodal Drahný.
Co dělat, když potkáte vlka?
Je nutné být obezřetný, protože vlk je divoká šelma. Ochránci přírody doporučují návštěvníkům Krkonoš mít své psy na vodítku a nezkoušet vlky krmit nebo jim nechávat zbytky jídla. Majitelé nemovitostí by neměli nechávat venku zbytky potravy. Zvykání vlků na člověka jako zdroj potravy je velmi nebezpečné.
Pokud potkáte vlka, nechte mu prostor k úniku. Nebojte se, vlk vás pravděpodobně nejprve z dálky pozoruje, aby zjistil, zda pro něj představujete hrozbu. Když ho chcete odehnat, stačí tlesknout nebo hlasitě promluvit, aby věděl, že jste člověk.