Mezi uhynulými zvířaty jsou čtyři samice. Vlci dokonce rozsápali samici s nenarozeným mládětem. Na šokující událost přišla ve čtvrtek v půl sedmé ráno manželka majitele. "Slyšela hrozný křik a na vlastní oči viděla, jak vlk zadávil u plotu danělu (samici). Našla spoušť mrtvých těl, roztrhaných vlky. Byly tam vytahané vnitřnosti, rozsápané hrudní koše," popsal situaci Kučera. "Už poslední dva dny jsme měli pocit, že tudy obchází vlci. Naši psi hrozně štěkali," dodal.

"Z devatenácti kusů stáda zůstalo devět živých. Jedna daněla je bohužel v tak špatném stavu, že ji budeme muset pravděpodobně utratit. Přišli jsme také o daňka s výstavním parožím, které má hodnotu zlaté medaile," litoval Jiří Kučera.

Informaci potvrdila Deníku také Vendula Kasperová, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Trutnově. „U případu byl jeden z našich úředníků. Považuji to za ojedinělý případ napadení vlky na Trutnovsku. Dochází k nim spíše na Broumovsku,“ konstatovala Kasperová.

Podle ní majitelé takových stád, na rozdíl od chovatelů ovcí, krav nebo koz, nemají nárok na odškodnění, protože daňci nejsou hospodářská zvířata.

Jiří Kučera nicméně tvrdí, že v okolí Bernartic se nejedná o mimořádnou situaci. "Vlci se tady určitě pohybují, vidělo je více lidí. Zhruba před měsícem se vlk procházel po hřišti. Zaútočil na ovci a zahubil ji," řekl Kučera, který je zároveň místostarostou Bernartic.

Vlčice v ohradě s ovcemi.
Vlci v Krkonoších zaútočili na ovce