Na obtížnou La Grande Odyssée odjížděl Radek Havrda 10. ledna z Vlčic se zraněním a obavami, aby bylo v Alpách dostatek sněhu. „Nemám natrénováno, nevím, jak to tam zvládneme. Hlavní je, abychom dojeli bez jakékoliv úhony," svěřoval se musher Deníku.

Hned první etapu v savojských Alpách se svými psy vyhrál a na čele se udržel až do konce. Třetí místo je krásným završením letošní devítietapové soutěže tohoto neohroženého Čecha, který si do Alp jezdí pro trofeje téměř každý rok. V roce 2009 a před dvěma lety stanul na nejvyšším stupínku. Češi jsou v těžkém alpském závodě obecně úspěšní. V loňském roce si zlato vybojoval další musher z Trutnovska, Jiří Vondrák z Rudníku. Ten však se letos do Francie nevydal z důvodu onemocnění své psí smečky.

„Jsem ráda, že vše dobře dopadlo, Radek prožívá ve Francii velkou euforii. Až do poslední chvíle šlo o dramatický závod," řekla včera pro Deník Eva Havrdová. „Ten bronz je úžasný, protože smečka neměla dostatečně natrénováno. Pejsci jeli pro Radka, to je jasné. Oni s ním mají takovou krásnou symbiózu," dodala.

Jejího manžela prý třetí místo samozřejmě těší a další radost má z ocenění, kterých se mu dostalo. Získal Cenu pro nejlepšího vrchaře a Cenu fair play. „Zvláště ta druhá je takovou dojemnou záležitostí. Tu totiž udělují kolegové musheři za férové chování na trati. To je pro Radka opravdu velká pocta," komentovala Eva Havrdová. Přestože při zisku zlatých medailí v uplynulých letech osobně nechyběla a v roce 2012 s sebou přivezla do Alp i děti, tentokrát se za manželem nevydala. „Mám moc pracovních povinností. Ale už se těším, až se mi všichni vrátí domů," uzavřela Havrdova manželka.

Havrdovy úspěchy 
v La Grande Odyssée
2007: 1. místo (zkrácená trasa)
2008: 4. místo
2009: 1. místo
2010: 2. místo
2011: 2. místo
2012: 1. místo
2013: 4. místo
2014: 3. místo