Budovou Správy Krkonošského národního parku se v neděli ve 20.46 hodin rozléhal alarm.

Členové bezpečnostní agentury však nikoho na místě neobjevili. „Ve čtyřech patrech budovy se našly nalepené cedulky, které upozorňují na negativní chování pěších, kteří se pohybují v běžeckých stopách," informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Ti, kteří tam tuto kampaň odehráli, patrně jako hackeři obešli zabezpečovací elektronický systém a do objektu se dostali.

Redakce obdržela od iniciátorů vloupání do centrály parku video, kde je celý husarský kousek natočen. „Úprava běžeckých tratí je náročná a stojí spoustu peněz. Hrozně nám vadí, jak se tam někteří lidi chovají. Šlapou ve stopách a ničí je. Chtěli jsme na tento nešvar upozornit a přilákat média. Proto jsme si vybrali tento způsob," řekl za skupinu mladých běžkařů, kteří se označují jako Stopa 2013, Ondra. Zároveň připustil, že může skupině, která čítá zhruba šest lidí, hrozit nějaký postih.

„Jsme na to připraveni. Ale nic jsme neponičili, ani neukradli. Šlo nám jen o připoutání pozornosti," zdůraznil Ondra. Případem se podle slov Radka Drahného začala zabývat policie. „Jediná škoda, která by mohla vzniknout, je na malbě stěn, kde jsou cedulky nalepeny, když je budeme strhávat," konstatoval mluvčí. Zároveň odmítl spekulace, že si správci způsob negativní kampaně vymysleli sami. „Nešlo o nikoho, kdo by byl na Správu napojen," zdůraznil.

Ke klasickému vloupání do objektu však podle zjištěných skutečností skutečně nedošlo. „Policejní hlídky na místě žádné stopy po vloupání nezjistily. Správci Krkonošského národního parku nám sdělili, že trestní oznámení podávat na nikoho nebudou," dodal k případu trutnovský policejní mluvčí Udo Ertner.

Upozornili hlavně 
na nešvary

„Upozornit na to, že se skutečně lidé nechovají na běžeckých trasách dobře, bylo naším jediným cílem. Správci Krkonošského národního parku jsou spjati s veřejností i přírodou, bývají často v terénu. Je to známá instituce. Proto jsme si vybrali právě její prostory. Kdybychom šli za novináři sami, málokdo by nás vyslechl," dodal za skupinu Stopa 2013 Ondra.

Návštěvníci by měli mít k sobě úctu

Čin, kterým na sebe beze sporu strhla skupina pozornost, zaujal i zástupce Svazku měst a obcí Krkonoše.

„Na trasách se však nepohybují jen pěší. Poškozují je i lidé na koních nebo mnohem více skútraři a řidiči čtyřkolek. Důležitá je samozřejmě osvěta. Postihovat pěší nemůžeme. Důležitý je vztah lidí k sobě navzájem. Respekt k tomu, co druhý vytvořil a úcta k jeho práci. Také by lidé měli pamatovat na to, že i když oni sami třeba na běžkách nejezdí, je třeba myslet na druhé, kterým trasy slouží ku prospěchu," řekl předseda Svazku měst a obcí Krkonoše Jan Sobotka.