Neopakuje se tak každoroční smutný příběh. Mnohdy ještě ani pořádně nezačala letní sezóna, a už hygienici upozorňovali na zvýšený výskyt sinic. Například loni varovali už v půlce června, že voda v Dolcích není vhodná ke koupání.
Radnice se rozhodla to změnit. A možná našla způsob, jak kvalitu vody v nádrži udržet. Aspoň dočasně a za počasí, které proti loňsku není tak suché. „Nejen, že nám letos přálo a oproti předchozímu roku více pršelo, ale zároveň jsme získali mimořádné povolení k manipulaci na vodním díle,“ říká trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.
V létě může Trutnov z rybníka odpouštět svrchní část hladiny, kde se nejvíce vyskytují sinice. „Tím přirozeně snižujeme jejich množství v nádrži,“ vysvětluje Eichler.
Kvalitu vody navíc pomáhá udržovat vysílač nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku. Je zavěšený na plovoucím solárním poli. Radnice ho nechala nainstalovat na konci května. „Ultrazvukové vlny narušují sinicím části buněk, které je drží při hladině. Klesnou pak na dno, kde nemají přístup ke světlu, a zcela se zastaví jejich růst a množení,“ tvrdí Eichler.
Radnice chce ale najít pro oblíbené přírodní koupaliště dlouhodobé řešení. Nechá proto ještě do konce roku vypracovat studii, která navrhne vhodná opatření.
Podle hygieniků je aktuálně většina vody v trutnovském okrese vhodná pro koupání - kromě Dolců například vrchlabské Vejsplachy i mladobucké Sejfy. Zhoršenou kvalitu vody hlásili ale z jiných míst hradeckého kraje - v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a ve Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové.