Přestože je Maďarsko pro našince z Krkonoš a Podkrkonoší trochu z ruky, neváhají čím dál častěji svůj volný čas prožít právě v této destinaci. Ve druhé polovině srpna sem zavítala nejedna manželská dvojice z našeho regionu. Důvod byl vcelku prostý. V celé zemi existuje více než tisíc léčivých horkých pramenů, které se používají jak pro prevenci chorob, tak i pro léčení, resp. zlepšení zdravotního stavu a rehabilitaci.

Léčili už Římany

Už naši dávní předci objevili vodní bohatství této krajiny a jeho schopnost navracet zdraví. A antičtí Římané měli pravdu ve svém rčení "in balneis salus", když pravidelně jezdili a léčili se vodou z maďarských pramenů.

Maďarsko v oblasti přirozených léčebných postupů zaujímá velmi významné postavení v Evropě právě díky svým hojným zdrojům termálních a léčivých vod. Budapešť se počítá mezi lázeňská města což je mezi hlavními městy celého světa zcela ojedinělé. S malou nadsázkou místní říkají, že stačí zarazit hůl do země a vyrazí termální voda a s trochou štěstí bude mít léčivé účinky.

Nové komplexy

Lázeňská turistika tu hraje stále větší roli. Vždyť více než dvě desítky měst a přes šest desítek osad má léčivé koupele. Během posledních pětatřiceti let bylo v Maďarsku otevřeno přes sto dvacet lázeňských zařízení a další hotely otevírají jeden za druhým.

Léčebné postupy založené na léčivých vodách se již staly světově proslulými. Prameny mají charakteristické, individuální účinky, tj. jsou za určitých podmínek nebo určitým způsobem lepší než jiné. To je to, co je činí mimořádně cennými všechny mají nějaké zvláštní účinky vlastní jenom jim, které je činí vhodnými pro léčení dané skupiny chorob, jako součást komplexního terapeutického programu.