Rekordní zájem byl v sobotu o prohlídky běžně nepřístupné malé vodní elektrárny na Přehradě Les Království v Bílé Třemešné. Letos je to sto let, kdy zahájila provoz. Při velkém výročí energetická společnost ČEZ otevřela elektrárnu návštěvníkům. Po historickém secesním schodišti se do elektrárny přišlo podívat 690 zájemců o exkurzi.

Zájemci si mohli prohlédnout strojovnu elektrárny, historické secesní interiéry, všechny důležité vnitřní i venkovní části elektrárny a přímo od zaměstnanců elektrárny a průvodců se dozvěděli zajímavosti přímo z provozu. Viděli i potrubí o průmětu 26 cm, kterým se z přehrady přivádí voda do elektrárny. Při plném výkonu obě turbíny potřebují vody tolik, že by olympijský plavecký bazén byl plný za 4:20 minuty.

V Choustníkově Hradišti ležícím na frekventované silnici první třídy mezi Hradcem Králové a Trutnovem se měří rychlost od roku 2014. Většina řidičů tam pravidla dodržuje, přesto se tam počítá počet přestupků na tisíce ročně.
Rychlostí 120 v obci? U Dvora Králové radary zklidnily už i řidiče z Polska

„Elektrárna přivítala návštěvníky v podobě, jak ji znali naši předkové před 100 lety. Budova i provoz se totiž v letech 2005 až 2012 dočkaly citlivé celkové opravy a modernizace. Díky nové střeše a venkovnímu nátěru získala stavba zpátky svůj secesní šarm. Současně ale teď její srdce bije spolehlivěji a elektrárna vyhovuje nárokům moderní energetiky 21. století,“ uvedla Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ.

Dvě moderní turbosoustrojí

„Ekologickou energii zde vyrábí dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ vysvětlil přínos modernizace ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Zajímavosti                                - secesní elektrárna spolehlivě vyrábí bezemisní elektřinu od roku 1923                                   - loňských 8 milionů kWh pokrylo spotřebu 2300 tisíc východočeských domácností     - v letech 2005-2012 ČEZ elektrárnu postupně zmodernizoval pro 21. století     - na Labi ČEZ provozuje celkem 7 vodních elektráren

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi, výše proti proudu řeky už se nachází jen Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně. Vodní dílo i jeho elektrárna jsou postaveny v pseudogotickém duchu. Stavba vodního díla u Dvora Králové nad Labem s původními náklady 4,7 milionu rakouských korun se kvůli první světové válce protáhla na tehdy neuvěřitelných deset let a Les Království už tak byl zprovozňován jako ve své době největší vodní nádrž nové Československé republiky. Elektrárna pracující na třicetimetrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru 8 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2300 východočeských domácností.