Nejdřív radost z nového vodovodu, pak problémy s proplacením slíbené dotace. Obojí teď v obci dobře znají.
„Dosluhující, téměř stoletý vodovod bylo třeba nahradit. V roce 2009 jsme dokončovali druhou etapu a nechali zpracovat projekt na třetí. Následovalo stavební povolení, žádost o dotaci ke Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) a podpis dohody o poskytnutí 27 milionů korun," nastínil tehdejší průběh starosta Václav Schreier.
Nejrizikovějším místem celého systému je vždy výběrové řízení na zhotovitele stavby. „Proto jsme si na přípravu a organizační zajištění najali společnost Ingeniring Krkonoše," doplnil starosta. Následoval klasický scénář. Vyhlášení vítěze a návrh na zákaz uzavření smlouvy o dílo od společnosti, která ve výběrovém řízením neuspěla. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to však zamítl a potvrdil tak, že je vše v pořádku. Došlo k podpisu smlouvy a začalo se pracovat.
Rozpor se zákonem
Jenže v polovině stavby Bernartice zažádaly SZIF o průběžnou platbu a nastaly problémy. Po dvou měsících byl s obcí sepsán protokol o kontrole, ze kterého vyplynulo, že celé zadávací řízení je v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.
Ani další průběh se nevymyká již tolikrát v České republice opakovanému průběhu. Odvolání, zamítnutí a ze strany SZIF ukončení administrace projektu. Navíc zhotovitel stavby, firma Kobla, je od minulého měsíce v insolvenci.
Nový vodovod tak v Bernarticích je, ale není předaný ani zkolaudovaný. A hlavně, je třeba ho zaplatit. Obec proto vypsala výběrové řízení na poskytovatele úvěru. „Problém s platbou je třeba vyřešit přednostně. S celým stavem samozřejmě nejsme spokojení a zvažujeme další kroky. Jsme přesvědčeni, že vina není na straně obce," říká starosta Václav Schreier.
Že obec výrazně nepochybila si myslí i starosta nedalekého Žacléře, Miroslav Vlasák, který má se systémem dotací velké zkušenosti. „Nejhorší je, že i když ten či onen starosta dostane vyjádření, že je vše v pořádku, tak to nenahrazuje stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Navíc u jednotlivých programů existují různé audity a z těch pak mohou vzejít stanoviska zcela opačná," poukazuje na současný stav.
Opatrnosti tak není nikdy dost. Nedávno například v Žacléři zrušili jedno výběrové řízení na dodavatele silnice k hraničnímu přechodu v Bobru. „Dali jsme do podmínek, že firma musí vozit asfalt jen z určité vzdálenosti. Když ho totiž dovezou zdaleka, studený, má to velký vliv na kvalitu. Ale tenhle požadavek se podle již existujícího soudního rozhodnutí ukázal jako problémový. Tak jsme to zrušili a proces se opakoval bez téhle podmínky. Celé to ve druhém kole vyšlo o milion dráž," připomněl žacléřský starosta Miroslav Vlasák.