Aktuální hydrologická předpověď téměř přesně odráží dlouhodobý stav a vše naznačuje tomu, že nastávající léto bude stejně suché jako minulé.

Ale může být i hůř, protože žádné výrazné zlepšení zásob spodní vody nenastalo. Zákazy zalévání, napouštění bazénů či úplné odstávky k doplnění vodojemů se tak mohou opět stát běžnou realitou.

Dlouho neřešený stav je teď vážný problém

Zlatá Olešnice - Otočíme kohoutkem a teče. Naprostá samozřejmost, vody je na světě dost. Jenže té spodní či v jezerech nebo řekách jen necelé procento.

VODU KDYKOLI A PRO KAŽDÉHO

A při rychlých změnách počasí se v posledních letech projevuje nedostatek.

Ten musí řešit nejen hydrologové či vysocí politici, ale i starostové malých obcí. S malým rozpočtem a ještě menšími možnostmi. Ale i tam mají lidé na vodu nárok a chtějí ji mít kdykoli a pokud možno v neomezeném množství.

„Dlouhodobě neřešený stav se teď stal vážným problémem. Omezení při zalévání či napouštění bazénů u nás platí stále. Stačí, aby někde došlo k poruše a je malér. Naposledy se tak stalo v pátek. Místo 20 kubíků je rázem spotřeba 33. Proto jsme na noc vodovod zavírali, aby se vodojem stihl naplnit. Navíc někdy je hodně těžké poruchu najít. Unikající voda se vsakuje, na povrchu není nic vidět. Jedou to trvalo skoro půl roku," ví své o problémech s vodou Eva Kmiećová, starostka Zlaté Olešnice nedaleko Trutnova.

Mají tu sice dva zdroje, používat ale smějí jen jeden. A ten občas nestačí. „V jednom jsou vyšší hladiny manganu a železa. Pokusíme se to vyřešit speciálními filtry, do té doby však musíme od hygieniků získat dočasnou výjimku k občasnému používání v krizových momentech. Rozhodne výsledek posudku zdravotních rizik," podotkla starostka.

PŘES KOPEC K NOVÉMU ZDROJI

Zásadním úkolem je ale trvalé posílení vodního zdroje. „Ve vodojemu osady Bečkov, která patří pod sousední Bernartice, je vody dost. Budovaný byl se zdejšími doly, teď slouží jen pár chalupám. Sice je to přes kopec a tři kilometry daleko, ale i touhle myšlenkou se zabýváme. Provozní náklady by nebyly velké, s vybudováním by však musela pomoci dotace," nastínila další směr Eva Kmiećová.

Obnova vodovodu či získání nových zdrojů není levné a zejména pro malé obce těžké. Ve Zlaté Olešnici ale vlastní snahou našli částečné řešení. Zapojili se do soutěže Vesnice roku, kde získali 600 tisíc korun. „Peníze chceme investovat tímhle směrem. Do výměny nefunkčních uzávěrů a podobně. To nám pomůže omezit poruchy. Celkové vyřešení nedostatku ale bude trvat mnoho let," ví Eva Kmiećová.

Jako s žábou na prameni

Libotov - O velkých problémech s vodou vědí dlouhodobě obyvatelé Libotova, obce na Královédvorsku. Studny tu rok co rok téměř vysychají a navíc v nich není voda mnohde ani pitná. „Už bude lépe. Dostali jsme dotaci a konečně budujeme vodovod. Bude hotový koncem června," kvitoval včera pro Deník starosta Filip Kraus. I přes dotaci však zdroj pitné vody Libotovské zadluží. Z osmnácti milionů tvoří totiž dotace jen šedesát procent. Do pokladny bude muset obec natáhnout ruce pro šest milionů korun. A protože je nemá, čeká ji zadlužení na zhruba dvanáct let. „Ještě jsme to nevzdali a žádali o navýšení tak, aby dosáhla osmdesáti procent. Pak by to bylo únosnější," dodal Kraus. V obci žije necelá dvoustovka obyvatel. Jsou zvyklí vodu dovážet balenou. Tu ze studní používá na vaření málokdo. Přesto se neví, kolik rodin se nakonec na centrální vodovod připojí. „Těžko se to odhaduje, ale uvidíme. Samozřejmě, že čím menší počet napojených, tím dražší by voda byla," poznamenal starosta. Vodovod, který je už před dokončením, vyhlížejí třeba v mateřské škole, kam ji dovážejí v barelech. Těší se i rodina, která žije na okraji obce a o posledních Vánocích zůstali její členové bez vody úplně.