Žádné velké taktizování se neodehraje třeba v Litíči. Nejmenší obec na Trutnovsku, kde žije pouhých 165 obyvatel, má v podstatě už nyní po volbách. Na kandidátní listině voliči najdou jen devět jmen. A přesně tolik členů má zastupitelstvo obce.

„O volby není velký zájem. Protikandidátku nikdo nepostavil, neexistují proto ani náhradníci. Volební účast je u nás přitom pravidelně poměrně dobrá, většinou se pohybuje v nadprůměrných číslech. Lidé se tak zajímají. Jak je ale vidět, sami nemají příliš chuť kandidovat,“ říká Petr Jirásek.

Sám po třech obdobích ve funkci starosty zastupitelstvo obce opustí. „Už by to mohl zkusit někdo jiný. Mám také určité zdravotní problémy, kvůli kterým jsem se už rozhodl nekandidovat,“ dodává Petr Jirásek.
Podobná a ještě o poznání pikantnější situace je v nedalekých Doubravicích. Tady našli jen jedinou novou tvář na kandidátní listinu. Z devíti současných zastupitelů jich do voleb zasáhne hned osm.

Jisté proto je, že Kristýnu Bielicovou v zastupitelských lavicích nahradí Denisa Hažvová. Také v Doubravicích je prakticky odvoleno. Všem kandidátům stačí k místu na radnici všehovšudy jediný hlas.

Volby v opravdovém slova smyslu neproběhnou potřetí v řadě ani v Dubenci. Tady se kandidáti okolo úřadujícího starosty Jaroslava Huňata seskupili do jedné listiny s názvem Pro Dubenec společně!

I tady je přitom jisté, jak bude v dalším čtyřletém období vypadat jedenáctičlenné zastupitelstvo obce. Více kandidátů totiž zájem o pozici v zastupitelstvu obce neprojevilo. Ve stejné situaci přitom voliči v Dubenci byli před čtyřmi lety i v roce 2010.

Naproti tomu v největším městě okresu Trutnově se lidé mohou při vybírání svých favoritů pěkně zapotit. Na jedenácti kandidátkách je tu zapsáno hned 332 kandidátů. Ti všichni se popasují o 33 míst v zastupitelstvu.