"V sobotu ráno jsem musel jít do archivu na půdu a našel tam prastarou kovovou volební urnu, kterou jsme museli očistit. Po konzultaci s krajským úřadem jsme ji umístili do volební místnosti," popisoval tajemník Městského úřadu Pec pod Sněžkou Michal Berger. "Absolutně by mě nenapadlo, že bude takový nával lidi a volební urnu v Peci přeplní. Druhou urnu jsme nepotřebovali ani při prezidentských volbách, kdy bylo volebních obálek ještě daleko více. Letos ale byly nesmyslně veliké, zabraly hodně místa a přeplnily volební urnu," dodal Berger.

Na vysokém čísle volební účasti má ovšem zásadní vliv, že se do něj vedle místních obyvatel započítávají také přespolní voliči, kteří přijeli volit do horského střediska na voličský průkaz. Podobná byla situace ve Špindlerově Mlýně, kde byla díky tomu volební účast jen o něco málo menší, 85,96 procent, ale i v dalších krkonošských obcích - Strážném (86,05), Malé Úpě (79,54), Černém Dole (75,44), Janských Lázních (71,50).

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková dostala bezmála 11 tisíc preferenčních hlasů, nejvíc v Královéhradeckém kraji, a míří do Poslanecké sněmovny.
Na Trutnovsku vyhrála koalice Spolu. Skokankou je Potůčková, Ondráček končí

Všude volby jednoznačně ovládla koalice SPOLU, naopak Babišovo hnutí ANO jen paběrkovalo. Drtivá převaha pravice je na horách zažitá volební tradice. V Peci dostalo SPOLU dokonce nadpoloviční většinu hlasů (53,83), ve Špindlerově Mlýně 47,84, ve Strážném 47,27, v Janských Lázních 36,15, v Černém Dole 28,85.

ANO přitom na Trutnovsku vyhrálo volby na více místech než SPOLU, například v Hostinném, Úpici, Žacléři a především menších obcích. Koalice SPOLU naopak ovládla tři největší města regionu - Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí, kde dostala po třiceti procentech. A to bylo klíčové.

Starosta Trutnova Ivan Adamec, lídr vítězné krajské kandidátky koalice Spolu.
Je to úžasný výsledek, říká krajský lídr koalice Spolu Ivan Adamec

PROBLÉM S KROUŽKOVÁNÍM

Nemilé překvapení zaskočilo voliče, kteří přijeli volit na voličské průkazy do Krkonoš. Až na místě řada z nich zjistila, že nemůže použít volební lístky, které dostala do schránky doma ve svém kraji. Voliči chtěli zakroužkovat čtyři preferované kandidáty. Místo toho museli použít volební lístek, platný pro kraj, v němž se volební místnost nachází. V případě Pece pod Sněžkou, kde několik takových situací vzniklo, pro Královéhradecký kraj.

Stávalo se to především lidem, kteří použili voličský průkaz poprvé. Jedním z nich byl Lukáš Kaprál z Prahy. "Překvapilo mě, že jsem nemohl volit na volební lístky, které jsem si přivezl z Prahy. Strany jsou sice stejné, ale jména ne, měli jsme připraveno zakroužkovat naše vybrané kandidáty," divil se.

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková z koalice Piráti a Starostové získala v Královéhradeckém kraji nejvíc preferenčních hlasů.
Vykroužkované kometě se převrátí život. Podstatné je, že vypadli komunisté, říká

"S tím jsme se hodně setkávali. Někteří voliči se to dozvěděli až ve volební místnosti a byli z toho překvapení. Ale když jsme sdělili, že hlas by byl neplatný, tak svoje lístky hodili do koše a vzali si naše," uvedl Michal Berger, tajemník Městského úřadu v Peci pod Sněžkou a člen volební komise.

Volební komise ve Špindlerově Mlýně řešila v pátek jiný zádrhel. K volbám nepustila voliče, který neměl voličský průkaz. Mladý muž z Prahy si nechal poslat voličský průkaz z úřadu v Praze do Špindlerova Mlýna. Tam se ho ale nedočkal a nemohl tak volit.

Firma Covenant z Prahy přivezla v pátek do Pece pod Sněžkou vánoční strom. Její šéf šel u té příležitosti volit na místní úřad.
Pražané, Moravané i gynekologové se navalili do hor. Volič přivezl vánoční strom

"Případ poté řešilo ministerstvo. Mladý muž chtěl moc volit, ale k volbám jsme ho nemohli pustit. Někdo mu řekl, že voličský průkaz na něj bude čekat ve volební místnosti. To je nesmysl, protože se vydává do vlastních rukou. Poslali jsme ho na poštu, ale tam už měli zavřeno," líčila situaci Daniela Erbenová, předsedkyně volební komise ve Špindlerově Mlýně.

"Nakonec se přišlo na to, že v žádosti o odeslání voličského průkazu uvedl špatnou adresu, když úřad ve Špindlu nazval zastupitelský, což je ambasáda. Ta samozřejmě u nás není. Mladý muž ale chtěl za každou cenu volit, proto odjel zpět do Prahy, aby situaci vyřešil i s ministerstvem," popsala případ Daniela Erbenová.

Komunista Zdeněk Ondráček z Trutnova končí v Poslanecké sněmovně.
Ondráček končí jako poslanec. Jsem připraven na další etapu života, tvrdí