V Liberci se slaví malá revoluce. Zvítězil zde nad dlouholetou vládou ODS kontroverzního a zkompromitovaného primátora Kittnera výrazný občanský a ekologický aktivista Jan Korytář s kandidátkou sestavenou z lidí z neziskových a ekologických organizací. V Trutnově se jen prodlužuje neomezená moc dlouholetého starosty z ODS a jeho lokajů. Vedení radnice bude jako přes kopírák. Je škoda, že stále mlčí majorita voličů, která je většinou současnými papaláši znechucena. Kdyby se část z nich vyjádřila, výrazně by to zamíchalo kartami a přineslo změny i v Trutnově.
Ke komunálním volbám by měl vzniknout volební zákon, podobný prezidentské volbě - radním či starostou dvakrát a dost. Zrušením pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelstva, který znevýhodňuje samostatné nezávislé kandidáty i malé strany, by se také ledacos změnilo. Lobbistické provázanosti jsou po pár letech na maloměstech vidět. I v Liberci už byla vazba radnice na nejmenovanou stavební firmu a protěžování jednotlivých zakázek nepřehlédnutelná a voliči to dali najevo. V Trutnově může obdobná „spolupráce“ dále vzkvétat.
Většina radních má před volbami vše dlouhodobě podchycené, včetně místních médií, a mají možnost si pečlivě a propracovaně připravovat kampaň. Alarmující je stavebně-lobbistická skupina Sdružení pro Trutnov okolo místostarostky Horynové, která je na radnici už od komunistických dob a jež před volbami zahltila svými billboardy celé město. Naopak, milé překvapení je TOP 09, kde lidé po vnitrostranických čachrech, které straně uškodily, vykroužkovali pochybné vedení kandidátky a do zastupitelstva se dostali lidé z pátého a osmého místa. Uvidíme, jestli se straničtí vyslanci přimknou k Adamcově ODS, či půjdou spíše cestou nezávislosti na vládnoucí koalici. Straně by prospělo, kdyby se čtyři roky profilovala jako samostatná, nepodléhající žádné velké koalici, která se nebude podílet na současné praxi a moci. Přineslo by ji to za čtyři roky slušnou voličskou základnu. Současný osud Zelených, kterým mimo jiné starosta z ODS vykázal před volbami z trutnovského náměstí kamion s předvolební prezentací, by jim mohl být varováním. Menší strany obecně udělaly v Trutnově, baště ODS jednu velkou chybu – nekomunikovaly spolu a jejich zástupci se nesnažili vytvořit větší koalici. Do zastupitelstva jak z kopíráku by to přimíchalo zajímavější a pestrobarevnější karty.
Je vidět, že ve velkých městech jsou přemýšlivější voliči, jak dokládají výsledky voleb třeba v Hradci Králové, Liberci či Brně. Naopak v menších městech a obcích bývají většinou změny minimální. Příkladem z Trutnovska mohou být Malá Úpa či Velké Svatoňovice – zde je stejná starostka nepřetržitě od osmdesátých let minulého století.
Martin Věchet