Opoziční zastupitelé ze sdružení Vrchlabí do toho! vyzvali Bedřicha Hanouska z vládnoucího sdružení Zvon, aby odstoupil z pozice předsedy komise výstavby a rozvoje. Kvůli tomu, že jeho firma provádí stavební práce, spojené s první etapou výstavby aquacentra v areálu Vejsplachy. Radní se hájí tím, že nic neporušil, šlo o férovou záležitost a má čisté svědomí. „Prostě jsme uspěli s cenou, kterou jsme nabídli. Ceny se snažíme držet dole, například na rozdíl od pražských firem,“ řekl Hanousek.

Ve vrchlabských Vejsplaších vznikne přístupová komunikace k chystanému krytému bazénu a parkovací plochy.
První krok k aquacentru. Vrchlabí začalo budovat cestu k budoucímu bazénu

„Jednání pana Hanouska v rozporu se zákonem není. Není ale etické, aby firma radního, zastupitele a předsedy komise výstavby usilovala o takovou zakázku ve městě. Proto jsme ho již před měsícem vyzvali, aby odstoupil z pozice předsedy komise,“ reagoval Jiří Jebavý ze sdružení Vrchlabí do toho!, který je rovněž členem komise pro výstavu.

„Nikdo nechce nikomu bránit zároveň podnikat a být komunálním politikem. Pokud ale někdo chce být radním a podílet se na řízení města, musí se smířit s tím, že by neměl usilovat o zakázky z obecního rozpočtu,“ připomněl.

Zůstane, nebo skončí v pozici předsedy?

Hanousek, který má ve firmě STAS minoritní podíl, bude řešit situaci na nejbližším zasedání komise. „Rozhodnu se na základě stanoviska členů komise. Ti nejlépe ví, jak jsem se v komisi choval a jestli jsem se snažil získat výhodu. Pokud budou považovat za vhodné, abych odstoupil, učiním tak. Nemám s tím problém. Co se týká pozice radního, nevidím důvod, proč bych ji opouštěl,“ vyjádřil se.

Takhle má vypadat podle vizualizace krytý bazén ve Vrchlabí. Jeho součástí budou čtyřdráhový plavecký bazén, cvičný bazén, relaxační bazén, vnitřní i venkovní vířivky, šedesátimetrový tobogán, skluzavky nebo parní kabiny.
Vrchlabí postaví krytý bazén, spolkne 190 milionů. Jak bude vypadat?

Bedřich Hanousek je přesvědčený, že výhodu nezískal. „Ani k tomu nemohlo dojít. Byla to naprosto férová záležitost. Dodavatele vybírala jiná komise, jediné kritérium byla nejnižší cena. Podjatost jsem nahlásil. Jsem stoprocentně přesvědčen, že k ovlivnění nedošlo. Vnímám ale, a chci reflektovat, že lidé se můžou koukat na situaci jinak,“ uznal.

Zadávání zakázek komise pro výstavbu neprojednává, řeší koncepční záležitosti ve městě. „Žádnou zakázku jsem si vlastní firmě rozhodně nepřihrál, to vůbec ne,“ zdůraznil radní.

Vrchlabská firma STAS zvítězila ve výběrovém řízení v konkurenci dalších pěti firem, těsně druhý skončil Metrostav.

Krytý bazén vyroste ve Vrchlabí do roku 2022 v lokalitě Vejsplachy na příjezdu do města. Radnice tam začne příští rok budovat infrastrukturu za 38 milionů korun.
Vrchlabské Vejsplachy se změní. Bazén rozproudil zájem investorů

Podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky město nemůže bránit místním firmám, aby se ucházely o veřejné zakázky. „Firma STAS se ucházela i dříve o řadu zakázek a v mnoha z nich neuspěla. Současný případ není ideální, protože dochází ke spekulacím. V žádném případě ale nedošlo k porušení zákona. Cena byla pro město nejnižší a nejvýhodnější,“ řekl Sobotka.