Na louce v rekreačním areálu Vejsplachy, v blízkosti rybníku Kačák, pracují stavební stroje. Během 18 měsíců ji změní k nepoznání. Na ploše 2500 metrů čtverečních vyroste krytý bazén, který bude zapuštěný do země. "Stavba je výjimečná založením pod hladinou spodní vody," říká Ondřej Matoušek z firmy Metrostav DIZ, vedoucí projektu. Například největší bazén bude 6,2 metru pod úrovní země. Právě hydroizolace spodní stavby bude ze stavebního hlediska nejsložitější.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník"Tím, že bazén bude založen pod úrovní spodní vody, může dojít ke vlivům tlakové vody. Stavba je mimořádná také zápornou bilancí zemních prací. Je potřeba více zeminy na úpravu platformy bazénu, než se vytěží samotnou stavbou," vysvětluje.

Do konce letošního roku chce mít Metrostav DIZ hotovou hrubou stavbu tak, aby byla zajištěna proti klimatickým vlivům. Ty by mohly omezit nebo přerušit práce, které jsou v plánu na zimní období. Usazování nerezových bazénů, vířivek a tobogánu je naplánované na červenec 2022.

Vizualizace krytého bazénu ve Vrchlabí.
Ve Vrchlabí začíná stavba krytého bazénu, prvním milníkem bude prosinec

"Z termínu dokončení (říjen 2022) máme respekt, ale nebojíme se ho. Rozhodující bude zima, kdy a v jaké síle nastoupí a jak dlouho bude trvat. I přes dokončení hrubé stavby v termínu může tuhá zima s velkou sněhovou nadílkou práce zkomplikovat, například dopravu materiálu na stavbu," upozorňuje Ondřej Matoušek.

Metrostav DIZ rozjel výstavbu od 1. dubna. "Provedli jsme přípravu území - oplocení, zařízení staveniště, označení stavby, kácení. Následně po vytyčení geodetem začaly zemní práce," popisuje šéf stavby. V nejbližší době přijdou na řadu přípojky, pokračování zemních prací, patka pro jeřáb. "V květnu budeme pracovat na podkladních betonech pro start železobetonové konstrukce," dodává Matoušek.

Krytý bazén bude. Zastupitelé Vrchlabí schválili výstavbu za 188 milionů korun.
Zastupitelstvo Vrchlabí kývlo na bazén, postaví ho Metrostav za 188 milionů

MĚSTO SI STAVBU POHLÍDÁ

"Stavbu si budeme pečlivě hlídat," zdůrazňuje starosta Vrchlabí Jan Sobotka. "Jsme velmi rádi, že se stavba rozjela. Stavební společnost navíc začala o týden dříve, než by musela. To je dobrý signál," říká.

Nejpozději v září chce město zřídit příspěvkovou organizaci, která bude krytý bazén provozovat. Ke konci roku vybere ředitele bazénu ve výběrovém řízení. Celkové náklady na provoz se mají pohybovat kolem 14 milionů korun ročně.

Vrchlabí ještě hledá dodavatele na energocentrum, který bude po dobu 15 let dodávat krytému bazénu teplo a elektrickou energii. "Zároveň dodá vybavení. Město přitom nečeká žádná vstupní investice. Cíl je mít elektriku a teplo za nižší cenu než na trhu, což může činit 10 procent ročně," vysvětluje Jan Sobotka.

Krytý bazén ve Vrchlabí má mít čtyři plavecké dráhy na 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén i více než 70 metrů dlouhý tobogán.
Kdo postaví krytý bazén ve Vrchlabí? Firma radního to nebude

TŘI PATRA

Krytý bazén bude mít tři podlaží. Nejnižší patro, druhé podzemní podlaží, bude 8,05 metrů pod zemí. Vůbec nejhlouběji je založena výtahová šachta, 8,95 metru pod zemí. Ve druhém podzemním podlaží se bude nacházet technologická část - sklad chemie, strojovna, výtah, akumulační jímka.

První podzemní podlaží, které bude zapuštěné do země částečně, bude zahrnovat halu, výtah, sklady, šatny, toalety, sprchy, bazénovou halu, dojezd tobogánu, rozvodnu, relaxační zónu, zázemí plavčíka, strojovny, venkovní terasu, sauny. V prvním nadzemním podlaží se objeví venkovní sezení, recepce, bar, toalety, kanceláře, výtah a nástup do tobogánu.

"Stavba se podle mého názoru velmi hodí do areálu Vejsplachy. Obzvlášť v zimě bude působivý pohled z krytého bazénu na zamrzlý rybník a bruslaře," tvrdí Ondřej Matoušek.

Krytý bazén vyroste ve Vrchlabí do roku 2022 v lokalitě Vejsplachy na příjezdu do města. Radnice tam začne příští rok budovat infrastrukturu za 38 milionů korun.
Vrchlabské Vejsplachy se změní. Bazén rozproudil zájem investorů