Pandemie zamávala s fungováním všech nemocnic, ta vrchlabská nebyla výjimkou. "Jako všechny nemocnice jsme prošli i komplikovanějším obdobím, kdy jsme byli na hraně s počtem lékařů a sester. Po celou dobu jsme ale ani minutu nebyli v situaci, kdy bychom měli potíže jak s pacienty s covidem, tak s akutní péčí. Kromě plánovaných operací běží nemocnice po celou dobu bez jakýchkoli omezení," popisuje stav ve Vrchlabí ředitel nemocnice Michal Mrázek.

Pacientů s covidem-19 je aktuálně v nemocnici minimum. "Byla doba, kdy jsme tu měli i dvacet pacientů. Nyní je tady jeden na plicní ventilaci a tři s mírným průběhem nemoci, kteří podporu při dýchání nepotřebují. Situace se ale může změnit ze dne na den," upřesňuje momentální stav.

Pro nemocné s koronavirem vyčlenila nemocnice celý lůžkový fond interny. Sestřičky z interny jsou vyčleněné jen pro toto uzavřené oddělení. "Určitě se neodlišujeme od jiných nemocnic, když jsme tady nastavili až extrémně přísná hygienická pravidla. Už jsme měli zkušenost z první vlny, provoz nemocnice jsme tak přizpůsobili novým podmínkám velmi rychle. Jediný problém byl s dostatkem odborného personálu. Zatím jsme všechno zvládli, ale zhruba před měsícem pracovala řada kolegů opravdu na doraz," vysvětluje.

Nejsložitější období prožila vrchlabská nemocnice nedávno. Přelom října a listopadu pořádně zamával s chodem špitálu. "Chybělo nám 40 lidí. V karanténě anebo přímo s koronavirem doma zůstala řada sester, dokonce i sedm doktorů. V té době nám ale naštěstí vypomohly bývalé kolegyně, které pracují v Janských Lázních. Necelých 14 dní už jsme zase v plném stavu," objasňuje Michal Mrázek.

Ředitel vrchlabské nemocnice si nemyslí, že by soukromé zdravotnické zařízení mělo ztíženou situaci v porovnání s nemocnicemi, které patří kraji. "Je to i tím, že si prostě dokážeme poradit. Poskytujeme stejně kvalitní zdravotní péči jako v ostatních okolních nemocnicích, i proto se na nás obrátil kraj s tím, zda nemůžeme dát k dispozici specializovaná lůžka. Rádi jsme vyšli vstříc. A s koordinátorem péče o covidové pacienty jsme v častém kontaktu," poukazuje na dobrou spolupráci v těžké době.

"Bylo by dobré, kdyby výborná úroveň komunikace s krajem pokračovala i mimo současný pandemický stav," přeje si ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.