Krkonošské Vrchlabí se tak přidává k městům v Česku i jinde v Evropě, která ustupují od využívání pyrotechniky k oslavám přelomu roku i jiných významných událostí. „Ohňostroje a zábavní pyrotechnika znamenají významné znečištění toxickými látkami, hluk, rušící lidi, domácí zvířata a okolní přírodu, ale také nebezpečí zbytečných zranění. V neposlední řadě jsou zdrojem ohromného množství úplně zbytečného a nerecyklovatelného odpadu. A my chceme množství odpadu snižovat, co nejblíž k nule,“ vypočítává zastupitel Tomáš Vrbata důvody, proč je dobré se pyrotechnice vyhnout. Akci vrchlabští pojmenovali#VrchlabiNepraska.

Jak udává expertní stanovisko Akademie věd ČR z června 2023, zábavní pyrotechniku prakticky nelze provozovat bez významného rizika pro lidské zdraví i životní prostředí. Kromě toho veškerý odpad, který při ohňostrojích i doma odpalované zábavní pyrotechnice vznikne, končí v případě Vrchlabí na skládce komunálního odpadu, protože recyklovat ho není možné.

Výbor pro životní prostředí vrchlabského zastupitelstva proto na jaře letošního roku přišel v rámci programu#VrchlabiBezOdpadu s iniciativou s pyrotechnikou ve městě už od letoška skoncovat. „Oslovili jsme všechny ubytovatele ve městě, aby své hosty informovali o tom, že u nás o petardy a ohňostroje nestojíme a na Silvestra nabídneme šetrnější alternativu. Požádali jsme všechny dosavadní prodejce zábavní pyrotechniky, zda by mohli s jejím prodejem přestat. A hlavně jsme připravili, spolu s partnery, skvělou silvestrovskou party na Náměstí TGM, včetně diskotéky a super laserové show, na kterou všechny srdečně zveme,“ říká předseda výboru Tomáš Vrbata.

Proti pyrotechnice se také v krátkých videovzkazech vyslovily některé osobnosti – veterinářka Pavla Zázvorková, chirurg Radek Kebrle, biatlonista Michal Krčmář, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský, ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek, náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar a starosta Vrchlabí, senátor Jan Sobotka. Videa jsou dostupná na YouTube kanálu @vrchlabibezodpadu2412 (https://www.youtube.com/@vrchlabibezodpadu2412).