Vrchlabští zastupitelé zároveň odsouhlasili rozpočet města na letošní rok ve výši 588 milionů korun. Na investice půjde 237 milionů korun. Nejvýraznější akcí je probíhající stavba krytého bazénu, z letošního rozpočtu na ni půjde 182 milionů. "Stavba výrazně pokročila, dělníci pracují na bazénech," konstatoval starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Hotovo má být do konce srpna, lidé by se měli jít poprvé vykoupat do nového aquacentra v prosinci.

Ve Vrchlabí je i v zimě v plném proudu výstavba krytého bazénu.
Krytý bazén ve Vrchlabí dostavíme do srpna, hlásí stavbaři. Město hledá ředitele

Podle údajů ministerstva vnitra je ve Vrchlabí 47 registrovaných běženců, dalších 85 ve Špindlerově Mlýně. "Ozývají se nám hoteliéři s nabídkou pomoci s ubytováním. Pro ukrajinské děti zajišťujeme výuku ve škole v ZŠ Horská, další kapacity můžou vzniknout v ZŠ Školní," uvedl vrchlabský starosta.

Ukrajinu podporuje řada měst a obcí Trutnovska. Například zastupitelé Rudníku rozhodli o finančním daru 300 tisíc korun.

Lékařka interního oddělení Nemocnice Vrchlabí Oksana Vernichenková s dvěma dcerami a synovcem, kteří prchli z Ukrajiny před ruskými tanky.
Z okupovaného města utekly před tanky do Vrchlabí. Lékařka už má děti u sebe

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

Ve Dvoře Králové nad Labem, který bude jednat o podpoře Ukrajiny ve čtvrtek 17. března na zasedání zastupitelstva, je aktuálně 87 evidovaných uprchlíků z okupované země. Základní škola Strž přijala do výuky sedmnáct ukrajinských dětí. "Vytvořili jsme jednotřídku, ve třídě jsou děti ve věku od 1. do 9. třídy, které vyučuje naše paní učitelka s aprobací ukrajinština - dějepis. Všechny předměty se vyučují v ukrajinštině, zařazena je i výuka českého jazyka," sdělila Šárka Šantrochová, ředitelka ZŠ Strž, školy určené pro vzdělávání cizinců.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodil nosorožec dvourohý. Dostal jméno Kyjev.
V safari parku se narodil nosorožec dvourohý. Dostal jméno Kyjev, váží 33 kilo

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem budou příští ve čtvrtek 17. března projednávat organizování veřejné sbírky na podporu ukrajinských uprchlíků a založení transparentního účtu. Na něj by město vložilo jako počáteční vklad 100 tisíc Kč. "Z peněz získaných ve sbírce bude možné zaplatit například obědy ve školách, zakoupit školní pomůcky, hygienické prostředky, prostě vše, co budou do začátku potřebovat," objasnil starosta Dvora Králové Jan Jarolím.

Zastupitelé budou rovněž projednávat poskytnutí další materiální pomoci pro obyvatele Ukrajiny ve výši 100 tisíc Kč. Město hodlá v rozpočtu vyčlenit i další finance, které by měly být použity podle aktuální potřeby v souvislosti s uprchlickou vlnou. Dvůr Králové nadále organizuje v budově úřadu materiální sbírku.

V trutnovské porodnici se narodila ve středu ráno manželům Khrystyně a Sviatoslavovi z Ukrajiny holčička Eva.
Po dramatickém útěku z Ukrajiny se narodila uprchlíkům v Trutnově dcera Eva

TRUTNOV

V Trutnově je podle údajů ministerstva vnitra 79 uprchlíků z Ukrajiny. Trutnovská radnice ve svém rozpočtu vyčlenila na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině 2,5 milionu korun a je připravena tuto částku v případě potřeby navýšit. Zapojit se a finančně pomoci nabízí rovněž místním občanům a firmám formou darovací smlouvy.

"Vybrali jsme způsob sbírky formou darovacích smluv. Ten nám totiž oproti sbírce na transparentní účet, která se řídí jinými legislativními pravidly, umožňuje snadnější nakládání s vybranými penězi. Budeme tak mít volnější ruce," vysvětlil starosta Trutnova Michal Rosa.

Balení první várky jídel, které trutnovský výrobce sterilovaných a sušených pokrmů poslal na Ukrajinu.
V Trutnově vaří pro ukrajinské vojáky. Míří k nim guláše či vepřo-knedlo-zelo

Lidé nebo firmy, kteří chtějí finančně pomoci, si na webových stránkách města www.trutnov.cz mohou stáhnout formulář darovací smlouvy, který vyplní a zašlou elektronicky na adresu podatelna@trutnov.cz, nebo fyzicky donesou na podatelnu. "Pravděpodobně většina lidí již nějakým způsobem pomohla, ale vnímám, že jejich ochota stále trvá, a tak věřím, že i touto cestou se nám podaří peníze vybrat," dodal.

Radnice chce ze sbírky pokrýt náklady na zajištění potřeb uprchlíků, kteří budou ubytováni v Trutnově. Jde například o hrazení obědů a pití dětem ve školách, doplatky za léky a zdravotnické pomůcky. "Je potřeba si uvědomit, že spousta uprchlíků si nepřináší žádné prostředky. Pomoc v hmotné nouzi od státu pro ně bude symbolickou částkou, která ale nebude stačit na financování základních potřeb," připomněl Michal Rosa.

Místo komunisty Zdeňka Ondráčka (zadní řada na levé straně) zůstalo při pondělním jednání zastupitelstva Trutnova prázdné, jednání se nezúčastnil.
Trutnov schválil dva a půl milionu pro Ukrajinu, Ondráček u toho chyběl