Jak dokáže být myšlenka Smart City užitečná pro město, ukazují ve Vrchlabí. Radnice byla v roce 2010 průkopníkem metody zavádění inteligentních prvků do místního prostředí. Jejím cílem je vymýšlet chytrá řešení a přístupy, která přinesou městu úspory a výhody. Výsledky se dostavují.

Jedním z konkrétních kroků Vrchlabí bylo, že před více než rokem zavedlo pozici městského energetika. Ten se stará o hospodaření s energiemi. Provádí jejich nákup a dohlíží nad jejich hospodárným využitím pro provoz budov. Ve Vrchlabí má na starosti třicet objektů, zejména provoz městského úřadu a příspěvkových organizací města jako jsou školy, školky, městské jesle, Kulturní dům Střelnice, Služby města Vrchlabí a Městské vodovody a kanalizace. Vstupuje do procesů nové výstavby nebo rekonstrukcí například kotelen, vzduchotechniky, kde posuzuje navrhovaný stav z pohledu provozních nákladů.

Jedním z úkolů energetika města je hlídat provoz příspěvkových organizací a městského úřadu, který sídlí v budově vrchlabského zámku.
Také Vrchlabí chce být chytré, zavedlo pozici energetika

Snaha o úspory při nakládaní s energií má nyní zřetelný výsledek. Město díky nižším nákladům dokáže ročně ušetřit až milion korun. Ušetřené peníze z energií tak může investovat do svých zařízení. Například v mateřské škole Letná díky tomu vybraná firma pořídila nové kotle, lampy a regulace. „Investice z úspor se týkají pěti městských budov, z nichž dvě jsou školy a jedna školka. Považuji to za správný přístup, protože ceny energií pravděpodobně trvale porostou. Díky energetickému managementu bude mít investice ve výši 12 milionů korun garantovanou návratnost,“ vysvětlil starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Digitální kino

Letošní novinkou bude ve Vrchlabí pořízení digitálního kina v průběhu první poloviny roku za 1,5 milionu korun do Kulturního domu Střelnice. Kultovní místo, pověstné natáčením slavného filmu Miloše Formana Hoří, má panenko, získalo významnou dotaci 790 tisíc korun od Státního fondu kinematografie.

Vrchlabí nemá klasické kino, díky iniciativě ředitele Střelnice Vladimíra Jindry mírní hlad filmových nadšenců promítáním zajímavých snímků na moderním plátně. Pořízení digitální technologie znamená, že diváci budou mít možnost vidět aktuální filmové premiéry, které jdou do běžné distribuce do klasických biografů a multikin.

Ilustrační foto
Nové strojírenské centrum bude ve Vrchlabí do tří let

Je to také reakce na zvyšující se zájem o promítání na Střelnici. „Střelnice ve svých prostorách nemůže nabízet komfort jako v multikinech, nicméně lidem poskytne zajímavou možnost chodit i ve Vrchlabí do kina,“ uvedl starosta.

Kulturní triangl

Kino je také součástí plánů, které zahrnují oživení nevyužívané budovy městského biografu, současného Divadelního klubu a vybudování nového objektu základní umělecké školy. Tyto prvky spojuje projekt Kulturní triangl. Všechny objekty totiž leží v jedné lokalitě a vytvoří novou kulturní zónu města.

Nejvýraznější změnu plánuje vedení města s bývalým kinem, ze kterého chce mít moderní divadlo. Radnice plánuje do jeho výstavby investovat zhruba 60 milionů korun. Střelnice, kde se dosud představení odehrávají, má díky historické podobě limity a nesplňuje některé parametry pro větší divadelní hry. Po vybudování divadla by sloužila Střelnice místním spolkům, tanečním či hudebním souborům a pro pořádání plesů.

Takhle má vypadat podle vizualizace krytý bazén ve Vrchlabí. Jeho součástí budou čtyřdráhový plavecký bazén, cvičný bazén, relaxační bazén, vnitřní i venkovní vířivky, šedesátimetrový tobogán, skluzavky nebo parní kabiny.
Vrchlabí postaví krytý bazén, spolkne 190 milionů. Jak bude vypadat?

Kulturní triangl by znamenal celkovou investici přesahující 100 milionů korun. O jeho realizaci město uvažuje po dokončení krytého bazénu, na jehož výstavbě se začne letos pracovat. „Investice a provoz musí odpovídat velikosti města Vrchlabí,“ řekl Jan Sobotka.

Během dvou týdnů radnice vybere z došlých nabídek zhotovitele první etapy stavby aquacentra. V lokalitě Vejsplachy vznikne nejprve potřebná infrastruktura se silnicí, parkovacími plochami, terénními úpravami.

Skatepark

Už letos získají Vejsplachy další sportoviště. V blízkosti fotbalového areálu vyroste skatepark za necelých pět milionů korun. Postaví ho specialisté z firmy Mystic Constructions, kteří staví skaterparky po celé republice.

Krytý bazén vyroste ve Vrchlabí do roku 2022 v lokalitě Vejsplachy na příjezdu do města. Radnice tam začne příští rok budovat infrastrukturu za 38 milionů korun.
Vrchlabské Vejsplachy se změní. Bazén rozproudil zájem investorů

Skatepark ve Vrchlabí bude z vysoce kvalitního hlazeného betonu se zaoblenými rohy. „Protože jízda na skateboardu vytváří jistý stupeň hluku, vymýšleli jsme místo, kam skatepark umístíme. Dospěli jsme k závěru, že výborná poloha bude v těsné blízkosti areálu fotbalového hřiště, od obchvatu mezi cyklostezkou a fotbalovým stadionem. Zdejší trojúhelník pozemku za plotem byl dosud nevyužitý,“ zdůvodnil rozhodnutí starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Uživatelé přislíbili, že vezmou skatepark do své správy a budou se o něj sami starat.