Rekonstrukce někdejšího hlavního rynku ve Vrchlabí přivedla na náměstí Míru pravou labskou vodu. Teče jím přes vodní prvek, vybudovaný v odpočinkové zóně před kostelem sv. Vavřince v místě původní trasy vodního náhonu, který byl v minulosti klíčovou stavbou města. Na současné, opravené náměstí se voda z Labe dostává přes trubky a rozdělovací objekt, vzdálený 500 metrů.

„Náměstí Míru bylo prvním společenským prostorem, který město mělo. Odehrávaly se tam svatby, křty, pohřby. Byl tam dokonce první elektrický sloup v roce 1900 či škola z roku 1690,“ připomněla autorka studie Jana Langerová, vedoucí architektonického AteliéruL z Prahy. „Náměstí bylo chybně koncepčně rozdělené, plocha neměla logiku. Centrální prostor nebyl vůbec přístupný. Přitom místo má velkou sílu,“ upozornila. Za největší změnu označila, že se na náměstí vrací život. „Lidé tam budou mít větší slovo než auta,“ zdůraznila.

Rekonstrukce, která začala letos 3. dubna, zásadním způsobem pozměnila podobu náměstí Míru. Přinesla odklonění silnice, zpomalení dopravy, posunutí morového sloupu z roku 1696, ale také vychytávky jako dobíječku na mobily, svérázné analematické hodiny, které určují čas podle stínu člověka, nebo nasvícení kostela. „S opravou místa a jeho přiblížení historické podobě, které bylo záměrem rekonstrukce, jsem spokojen, líbí se mi,“ hodnotil dílo starosta Vrchlabí Jan Sobotka po sobotním slavnostním otevření.

Radnice na akci navazuje dalšími opravami cest a chodníků v okolí. „Náměstí Míru je součástí centra města. Nachází se tam kostel, škola, infocentrum Správy KRNAP či čtyři historické domky. Podařilo se z tohoto místa vytvořit příjemnou oddychovou zónu,“ dodal.

ANALEMATICKÉ HODINY
Analematické hodiny jsou zvláštním typem slunečních hodin, u nichž je stojící člověk ukazatelem času. Jsou umístěné na zemi a na rozdíl od běžných typů slunečních hodin ukazují čas směrem vrženého stínu. Jejich číselník je vodorovný a hodinové značky jsou rozmístěné na elipse. Ve Vrchlabí jsou umístěné na betonové ploše před kostelem sv. Vavřince.