Do letošního jubilejního 20. ročníku soutěže Stavba roku bylo přihlášeno přes padesát staveb. Z trutnovského regionu postoupily do druhého kola hned tři: rekonstruovaný Františkánský klášter, o kterém jsme informovali minulý týden, horská chata Dolní Malá Úpa a novostavba Ski bar Horní Malá Úpa. Tyto stavby se tak spolu s dalšími 28 utkají o postup mezi konečnou patnáctku vyvolených, z nichž vzejde konečná pětice s titulem Stavba roku 2012. Zda se mezi nimi objeví i stavby z Trutnovska, se veřejnost dozví 6. září.Originální novostavba

Budova Ski baru je v českých horách ojedinělá nejen svým designem. Naleznete ji na sjezdové trati vedoucí z Malé Úpy na Lesní hřeben v těsné blízkosti hraničního přechodu do Polska. V nadzemní části objektu se nachází bar s restaurací, který pojme až osmdesát návštěvníků. Pro stejný počet hostů je upravena i venkovní terasa. Díky promyšlenému umístění stavby do terénu je zde umožněn vstup jižní částí stavby do suterénu objektu, kde se nachází technologie lyžařského areálu.

Ski bar je navržen tak, aby harmonicky splynul s okolní krajinou. Jeho boční stěny jsou z podstatné části prosklené a otevírají návštěvníkům krásný pohled na sjezdovku. Z jednoho místa uvnitř občerstvení je dokonce možné vidět až na Sněžku.

„Pro zrealizování stavby jsme se rozhodli v rámci zlepšení stavu lyžařského areálu v Malé Úpě. Zainvestovali jsme do vleku a zároveň jsme chtěli, aby zde bylo místo, kam by si unavení lyžaři mohli zajít na rychlé občerstvení, ale zároveň navštívit i plnohodnotnou restauraci," podotýká Martin Bůček, ředitel areálu SKiMU.

Stavba byla realizována loni v létě a veškeré úpravy byly dokončeny v prosinci letošního roku. „Spolu s architektem jsme se snažili o moderní design, kterým by budova zapadla do přírody, ale zároveň jsme se chtěli vyhnout typickému roubenkovému stylu. V tomto ohledu se nám to velmi vydařilo, a proto jsme uznali za vhodné přihlásit ji do soutěže," sděluje ředitel areálu.

Autorem projektu je architektonický ateliér ADR, s.r.o., který navrhl i interiér Českého domu na LOH v Londýně pro rok 2012.

Odklon od klasické dřevostavby

„V průběhu stavebních prací se našlo mnoho oponentů, kteří by na místě naší plánované realizace viděli raději klasickou dřevostavbu. I přesto se investor rozhodl pro moderní design. Nyní, kdy jsou veškeré práce dokončeny, setkáváme se s pozitivními reakcemi a nadšením i od lidí, kteří se původně od tohoto projektu odvraceli. O to více nás těší postup Ski baru do druhého kola soutěže," říká s potěšením Martin Bůček.

Odpoutání se od typického vzhledu horských chat a hospod, od dřevěné konstrukce a přírodních materiálů se nakonec investorům vyplatilo. Již v květnu letošního roku získal Ski bar čestné uznání Obce architektů Grand Prix v kategorii novostavba.

Sedmičlenná porota posuzuje jednotlivé architektonické realizace podle mnoha kritérií. Začlenění stavby do okolí, přijetí stavby veřejností, kvality řemeslných prací a mnoho dalších aspektů.

Zda bude Ski bar vyčnívat v těchto ohledech nad jinými, se dozvíme 6. září, kdy porota nominuje na ocenění Stavba roku 2012 celkem patnáct staveb. Výsledky budou zveřejněny v odborném tisku a na stránkách www.stavbaroku.cz. Oficiální vyhlášení výsledků se uskuteční v říjnu na 6. slavnostním setkání Dnů stavitelství a architektury, kde bude titulem stavba roku oceněno pět objektů z nominovaných bez rozdílu pořadí.