Proč Pompeje? Více než 500 let ležely pozůstatky zapomenutého zbořeného hradu ukryté pod zemí a zarostlé lesem. V 70. letech minulého století jej vykopali archeologové. Díky místním havlovickým dobrovolníkům, kteří se postarali o rekonstrukci a zastřešení gotického hradu, je Vízmburk od roku 2021 otevřený veřejnosti.

Zámek v Omleničce v roce 2023.
Dům hrůzy i kaple, kterou stavěl sám ďábel. Přečtěte si Příběhy opuštěných budov

Cesta k němu vede buď prudkým stoupáním od parkoviště v Havlovicích, které je umístěné zhruba 1,5 km pod hradem, nebo rovinatou lesní cestou od Devíti křížů u Červeného Kostelce. Ta zabere dva kilometry.

Slezská knížata hrad vykoupila a zbořila

Hrad Vízmburk je státní hrad, založen byl ve druhé polovině 13. století. První zmínka se objevila v Dalimilově kronice a váže se k roku 1279. Patřil ke starším opevněným sídlům v Čechách. Ve středověku přežil husitskou revoluci, ale jeho okolí bylo několikrát vypleněno slezskými oddíly. Byla to právě slezská knížata a měšťané z Lužice a Slezska, kteří rozhodli o osudu hradu. Stalo se to netradiční cestou. Místo vojenské výpravy Vízmburk, a některé další hrady v okolí, vykoupili a po dohodě s majiteli pobořili, aby nesloužily loupeživým bandám k napadání slezských měst. Vízmburk tak byl v roce 1447 zničen. O znovuobjevení hradu se zasloužil archeologický výzkum pod vedením úpického rodáka Antonína Hejny v letech 1972 až 1984.

Návštěvníky láká mučírna a hodovní síň

Turisty nejvíce láká na Vízmburku mučírna a hodovní síň. Při letních akcích ožívá středověká kuchyně, v akci jsou rytíři a šermíři. „Máme kované repliky předmětů, které se používaly ve středověku při vyšetřování zločinů. Lidé můžou vidět například kovový trn, který sloužil na vypichování očí. Jeho součástí je na druhé straně háček, kterým se oči vydloubávaly. V mučírně najdete také kleště na trhání jazyka, loukoťová kola, která se používala při popravách, katovský meč nebo sekeru,“ popsal návštěvnická lákadla správce hradu Lukáš Králík.

PříběhyZdroj: DeníkZa oživením hradní zříceniny stojí havlovičtí nadšenci ze Sdružení pro Vízmburk, kteří se o hrad starají od roku 2008. Díky nim hrad získal zastřešení a prošel výraznými opravami, které umožnily jeho otevření. Ani to však nebylo jednoduché. Spolek musel vynaložit velké úsilí, aby po více než 500 letech mohl hrad otevřít veřejnosti.

Slavnostní zahájení sezony na hradě Vízmburk v Havlovicích.
Na Vízmburku jako ve středověku. Hradní pán přijel na koni, uvítali ho vínem

Hlavní strůjce obnovy hradu Jaroslav Balcar, místopředseda Sdružení pro Vízmburk, dal kvůli rekonstrukci dokonce do zástavy vlastní dům. Bezmála šestnáctimilionová dotace Evropské unie totiž byla proplácena až v průběhu projektu a po kolaudaci stavby. Sdružení si proto muselo vzít úvěr, aby mohlo platit faktury za stavební práce. „Doma to prošlo dobře,“ pousmál se Balcar nad riskantním krokem.

Dobrovolníci odmakali během let spoustu práce a nepolevují ani v letošní sezoně, která je třetí po otevření hradu.

Nové kadibudky i vlastní pivo

„Hradní expozice je nově obohacena o středověký nábytek, příborník, stojan na zbraně a kuchyňskou polici. Ve vitrínách se nacházejí repliky keramických nádob a částí kachlových kamen, repliky kovových nálezů, bodáků, nožů a dalších předmětů,“ přiblížil letošní novinky Jaroslav Balcar.

Sdružení pro Vízmburk vybudovalo také nové posezení pro návštěvníky, instalovalo nové dřevěné kadibudky či postavu dřevěného rytíře.

Hrad Vízmburk zahájí v sobotu 13. května letní turistickou sezonu.
Hrad Vízmburk začíná turistickou sezonu, novinkami jsou vlastní pivo a kadibudky

„Návštěvníci si mohou koupil zbrusu nové upomínkové předměty: tři druhy modelů hradu, kovové štítky na hůl a kelímky s motivem hradu i obce Havlovice. Máme na prodej také repliky keramických korbelů. Novinkou je čepované pivo Vízmburský Tas, které čepujeme společně s malinovkou a pivem Krakonoš do skla. Grilujeme také steaky a klobásy,“ shrnul Balcar, na co se návštěvníci můžou letos těšit.

Hrad Vízmburk je otevřený o letních prázdninách každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné stojí 80 korun pro dospělé, 40 Kč pro děti a seniory.

HRAD VÍZMBURK

Kde stojí? V Havlovicích na Trutnovsku.

Kdy a kým byl postaven: Zakladatelem hradu byl Tas z Vízmburku ve druhé polovině 13. století, první zmínka (1279) se objevila v Dalimilově kronice. Zmiňuje se o něm nejen Dalimil, ale i zbraslavský kronikář Konrád. Z jejich poznámek vyplývá, že Tas rozhodně nebyl nevýznamnou postavou a že zastával v době, kdy měl být zavražděn (1304), poměrně významný úřad královského podkomořího, tj. správce měst, panovnických klášterů a královských panství. Také se měl účastnit odboje proti Braniborům.

Kdy a jakou zažil největší slávu: 13. a 14. století.

Odkdy a proč chátrá: Hrad byl zbořený v roce 1447, znovuobjevený až při archeologickém výzkumu 1972 - 1984, od roku 2021 je otevřený veřejnosti.