Také louky mohou mít problémy. Od nevhodného managementu, ubývání konkrétních druhů či naopak šíření invazivních rostlin. A právě tomu je věnován odborný workshop, který nyní probíhá v Krkonoších.
„Cílem setkání je najít společně takový způsob péče o horské luční společenstvo, který vyhovuje všem jejím rostlinným a živočišným obyvatelům a jež bude dlouhodobě udržitelný za současných socio-ekonomických podmínek,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odbornou záštitu nad setkáním převzal znalec krkonošských luk profesor František Krahulec z Botanického ústavu AV ČR.
V rámci setkání budou odborníci přímo v terénu diskutovat o vztahulučních společenstev k jednotlivým skupinám organizmů – ptákům, mechům, invazivním rostlinám, houbám či mravencům. Výstupem bude „kuchařka“ optimální péče o luční společenstva na příkladu konkrétních enkláv.
Správa Krkonošského národního parku řadu let podporuje údržbu horských luk. Finanční příspěvek získává z Programu péče o krajinu ministerstva životního prostředí. Jeho cílem je zlepšit přírodovědnou, krajinotvornou, estetickou a rekreační funkci lučních enkláv. „Péče o travní porosty spočívá v posekání a úklidu travní hmoty včetně odstranění náletu listnatých a jehličnatých dřevin a pročištění odvodňovacích stružek. Takový způsob hospodaření pomáhá zachovat druhovou skladbu a zároveň zabraňuje zarůstání luk náletem a šíření agresivních druhů rostlin,“ dodává Radek Drahný.
Žádost o příspěvek na péče o travní porosty na území Krkonošského národního parku si podalo 215 žadatelů a o péče o botanicky cenné louky na území ochranného pásma KRNAP 13 žadatelů. V letošním roce byl finanční příspěvek na péči určen ve výši 3 500 korun na jeden hektar sklizených travních porostů. Celkově takto bude obhospodařováno 413 hektarů.