Rostou. Krátké ale výstižné konstatování mykologů jasně naznačuje, že kdo se vyzná, může klidně vyrazit na houby. Dokladem toho je i několik nálezů Marie Pospíšilové z Mykologického klubu Úpice.

„Nalézt lze třeba čirůvku májovku, to je první lupenatá houba jara. Je bílá až sametová a voní po mouce. Roste do poloviny června, třeba v sadech, na lukách i v listnatých lesích. Výborná je do bílé polévky i na smaženici. Nalezli jsme i kačenku českou nebo smrže obecného, ty lze využít třeba do polévek, na smažák nebo hlavičky lze plnit nádivkou.“

Před několika dny se úpičtí a trutnovští mykologové vydali na terénní vycházku směrem k Devíti křížům, rtyňským Končinám, podhradí havlovického Vízmburku a k Havlovicím.

„Přes celkem značné sucho se nám podařily některé zajímavé nálezy. Například jsme objevili velmi vzácnou kalichovku porostnicovou a jedovatý ucháč obecný. Z méně běžných hub jsme dále našli např. houževnatec tygrovaný. Exsikáty (vzorky) kalichovek zasíláme po dohodě do muzea v Českých Budějovicích. Lokalitu jejího výskytu sledujeme již od roku 2009,“ popsal jeden z účastníků, Stanislav Jirásek.