Včelařství se v posledních letech těší renesanci. Úly se třeba na vesnicích staví čím dál častěji. Jeden vskutku neobvyklý se ale v minulých dnech objevil v Radči u Úpice. Miloš David totiž ke svému domu umístil úl prosklený, do něhož může veřejnost kdykoliv nahlédnout. Díky tomu tu lidé mohou pozorovat úžasnou přírodní dílnu. Zblízka a na vlastní oči totiž vidí, jak včelky zaplňují plástve nebo jak se rodí mladé.

„V úlu je šest pláství, je to takové lákadlo pro oči. Lidé se mohou podívat, jak včelky ukládají pyl, jak vzniká med a jak v úlu žijí. Mohou ale také vidět, jak je zakladeno," říká autor jedinečného nápadu Miloš David. Jeho úl je možné okouknout kdykoliv. Trčí ze zahrady u hlavní silnice, kterou lidé z Úpice využívají při cestě do Hajnice. „Instaloval jsem úl se ženou teprve minulou neděli, ještě to musím trochu zpevnit a upravit. Věřím, že si k němu postupně najde cestu čím dál víc lidí. Protože přesně o to nám tady šlo, aby se každý mohl podívat, jak včelky pracují," doplňuje včelař z podkrkonošské vísky.

Dvířka proskleného úlu lákají od cesty i díky malbě Boženy Zábrodské. „Co se děje v úlu? Zde otevři," stojí na dvířkách, které jsou opatřeny jen jednoduchou kličkou. A nevadí včelám světlo, které se po otevření úlu dovnitř dostává? „Včelky jsou lehce zmatené, to je vidět. Jak všichni vědí, obvykle dělají v přítmí. Ale jinak o nic nejde, ani kdyby někdo zapomněl dvířka zavřít. Vždycky večer se jdu k úlu podívat, jestli je všechno v pořádku. Takže ho mám pod kontrolou," říká Miloš David z Radče u Úpice.

Sám se včelařství věnuje zhruba pět let. „Přivedli mě k tomu příbuzní z Bruntálu, kteří mají jedno z největších včelstev. V začátcích mi pak pomohl Josef Rubáček z Maršova u Úpice. Včelky jsou ale tak složitá věc, jako celá příroda. Budu se učit ještě dlouho," směje se Miloš David. Prosklený úl původně kupoval pro včelí stezku, která by prý mohla vzniknout na cestě z Hajnice do Střítěže. Projekt ale prozatím utichl, proto úl umístil před vlastní dům. „Měla by to být jakási včelí stezka, kolem níž by byly umístěné úly i informační tabule. Ale zatím to stojí, asi nedopadly peníze," přemýšlí Miloš David.