Ochranné pomůcky vyrábí 3D tiskárna na Základní škole Úpice-Lány, potřebná plexiskla dodává úpická společnost Tisk Ofset, a.s. „Obličejové štíty putují nejen do městských organizací, ale třeba také do ordinací lékařů. Pomůcky dodáváme postupně, výrobní kapacity jsou omezené,“ vysvětluje starosta Úpice Petr Hron. „Městu jsme předali první várku, jednalo se o osmnáct štítů. Naše tiskárna jede skoro nepřetržitě, v provozu je až dvacet hodin denně,“ říká zástupce ředitele lánské školy Jakub Huček.

Pozadu nezůstávají ani další společnosti v regionu. „Propojujeme školy i tiskaře, obce a města. Pomáháme s předáváním důležitých informací. V době pandemie se snažíme také pomáhat školám s online výukou, a to hlavně formou sdílení tipů. Upozorňujeme na možnosti výuky nebo tematické semináře,“ prozradil Jan Balcar, ředitel Místní akční skupiny Království – Jestřebí hory, o.p.s. a hlavní manažer projektu Místní akční plán Trutnovsko II.

Školy na Trutnovsku vyrábějí ochranné pomůcky
Školy na Trutnovsku vyrábějí ochranné pomůcky i v noci

Ochranný materiál nejen pro zdravotníky dodávají i další firmy z Trutnovska. Příkladem za všechny je společnost Strunk Connect CZ z Batňovic, která se zabývá průmyslovou automatizací. 3D tiskárny jedou na plný výkon také na trutnovských základních školách Komenského a Mládežnická. Koordinátorem akce a distributorem potřebného materiálu pro celý region Trutnovska je Svazek obcí Východní Krkonoše.

Petr Záliš