"Ježek v kleci pro Skautskou nadaci je atypický. Klec má totiž šest otvorů, obvykle mívá pět. Je vyrobena z jednoho kusu duralu v tmavě šedém odstínu. Uvnitř se nachází černý ocelový ježek s deseti kuželovitými ostny. Obtížnost vyjmutí je spíše těžší a princip byl nastaven tak, aby co nejvíce odpovídal návodu z románu," popisuje Radek Micopulos. Vyučený nástrojař, který vystudoval Střední průmyslovou školu v Trutnově, vyrobil prvního ježka v kleci v roce 2009. Dnes je o ně zájem i v Kanadě, Anglii, Skotsku nebo Německu. Micopulos je vyrábí z různých materiálů i v odlišných modifikacích. Pyšní se sbírkou 150 různých ježků v kleci. Za jednoho z nich dostal cenu Hlavolam roku 2012. Micopulos se před čtyřmi lety podílel na vybudování muzea Jaroslava Foglara na hradě v Ledči nad Sázavou.

Psali jsme:

JEŽEK V KLECI. Westernové městečko Calico v USA a Radek Micopulos držící v ruce nejstaršího ježka v kleci Trilby z roku 1886. Na kole vedle je jeho novodobý výtvor z nerezi.
Pan Ježek v kleci. Sbírání hlavolamů přerostlo ve Foglarovo muzeum

"Skautská nadace mě oslovila s prosbou, zda bych pro ni vytvořil zcela nového ježka v kleci. Po vymýšlení různých nových způsobů výroby jsem nakonec navrhl, že by bylo nejvhodnější udělat ho přesně podle nové ilustrace ze stínadelské trilogie od Jiřího Gruse z Trutnova. Ve spolupráci s ním jsem zhmotnil tento model podle jeho kreseb. Těší mě, že výtěžek z prodeje ježka zamíří na dobrou věc, kterou je výstavba nových kluboven a výchova dětí a mládeže v duchu skautských ideálů," říká. Ježek v kleci stojí v e-shopu na webu Skautské nadace Jaroslava Foglara 899 Kč s tím, že 271 Kč je dar nadaci.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Radek Micopulos pracoval ve dvou strojírenských firmách v Trutnově a Dvoře Králové nad Labem. Poslední dva roky se zabývá výrobou hlavolamů na plný úvazek, před tím to byl jeho koníček. Navrhuje tradiční i moderní ježky v kleci, které dále rozvíjejí princip i design tohoto hlavolamu. Stále rozšiřuje jeho historii, vypátral také samotného předchůdce ježka v kleci z USA z 19. století. Od roku 2018 navrhuje další nevšední hlavolamy jako trojrozměrné skládací puzzle nebo ponorka s periskopem.

Radek Micopulos od roku 2005 oživuje ježka v kleci i jeho zapomenuté varianty, jako například ježivala v kleci. V roce 2012 vynalezl nový typ ježka Gen, s nímž získal cenu Hlavolam roku. Je autorem ježků s ložisky Bearing, Axis a ježka original, který je doposud nejvěrohodnější podobou tohoto známého hlavolamu.

Ježek v kleci pro skauty. Radek Micopulos z Bílé Třemešné vyrábí hlavolamy, specializuje se na ježky v kleci.Ježek v kleci pro skauty. Radek Micopulos z Bílé Třemešné vyrábí hlavolamy, specializuje se na ježky v kleci.Zdroj: Deník/VLP Externista"Měl jsem vztah ke knížkám, jakými jsou Záhada hlavolamu, jako malého mě bavily. Baví mě vymýšlet a pracovat s kovem. Nejdříve jsem založil webovou stránku o ježkovi v kleci, postupně jsem tam doplňoval informace, které mi dodávali sběratelé. Pak jsem přidal e-shop s hlavolamy. Viděl jsem, po čem je poptávka a začal je vyrábět," vysvětluje cestu k výrobě slavného hlavolamu z Foglarových románů.

Od začátku roku 2017 budoval s kreslířem Rychlých šípů Milanem Teslevičem muzeum Jaroslava Foglara na hradě Ledeč nad Sázavou. Nachází se tam sbírka ježků v kleci v originální vitríně, kterou zkonstruoval a vyrobil a je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným ježkem v kleci. Je vysoká 2,4 metru, má podstavu šestihranu o šířce 70 centimetrů a světlo uvnitř tvoří samotného ježka s ostny.

Ježek v kleci podle něj už není tolik dárek pro děti, spíše ho kupují tatínkové, kteří pamatují éru příběhů Rychlých šípů. "Velká komunita sběratelů, kteří mají rádi hlavolamy, existuje v zahraničí," dodává.

K tomu, aby člověk vyluštil záhadu hlavolamu a vyndal ježka z klece, je podle výrobce z Bílé Třemešné potřeba hlavně trpělivost. "Je těžké ohodnotit obtížnost. Pro někoho je to snadné, pro někoho složité. Vyndat ježka jde ale vždycky. Tím, že klec je celistvá, musím do ní ježka pokaždé po zhotovení vložit," vysvětluje.