Meteorologové na facebooku uvedli, že vítr bude mít v neděli 14. ledna v nárazech kolem 55 km/h, na horách i 90 km/h. V oblastech s výstrahou napadne do úterního poledne 5 až 20 centimetrů nového sněhu, v horských oblastech 20 až 50 centimetrů. Závěje se kvůli tomu mohou tvořit zejména v Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách.

Výstraha před závějemi je s vysokým stupněm nebezpečí. Meteorologové upozorňují, že některé vozovky mohou být nesjízdné.

Mrazivé a zasněžené Krkonoše v lednu 2024.
FOTO: Mráz, sníh, skialpy i kola. Podívejte se, jak to vypadá na hřebenech hor

Lidé by při jízdě autem neměli zapomenout na zimní výbavu, mít sebou teplé oblečení a alespoň minimální zásobu pití a jídla. Cesty je dobré absolvovat ve dne. „Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné,“ upozornil ČHMÚ. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před závějemi platí od neděle až do úterních 12 hodin v Krkonoších i v Orlických horách. Na většině území Náchodska ve stejné době hrozí tvorba sněhových jazyků.

Výstraha ČHMÚ před sněhovými jazyky a závějemi.Výstraha ČHMÚ před sněhovými jazyky a závějemi.Zdroj: ČHMÚ

Podle informací Horské služby Krkonoše z nedělního rána leží na hřebenech hor 110 až 140 cm sněhu a platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice, charakterizovaný jako mírný. Za posledních 24 hodin napadlo 12 cm nového sněhu v kombinaci se západním větrem.

Lyžaři ve Špindlerově Mlýně můžou využívat rozšířenou modrou sjezdovku ve Svatém Petru.
Nové lanovky budou, parkovací dům ne. Projekt ve Špindlu narostl přes miliardu

Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše uvedl, že ve sněhové pokrývce se tvoří nestabilní vrstvy hranatozrnitého sněhu ve všech expozicích. Nad 1000 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Nepřehlédněte: Chystáte se do víru tance? Šaty a oblek pořídíte i na tržnici v Kudowě Zdrój

Zdroj: Deník/ Regina Hellová