Jejich díla obohatí muzejní sbírku moderního šperku, která čítá přes 600 výtvorů. „Pro umělce je sympozium zase místem, kde mohou realizovat nápady, jež nosí v hlavě léta," řekl hlavní organizátor Miroslav Cogan.
„Na sympoziích jsou vytrženi z běžných situací, povinností a mají najednou čas a prostor svůj nápad realizovat. Někdy se tak stane, že sympozium je začátkem nějaké nové tvůrčí kapitoly," uvedl Cogan.
Například Rakušan Peter Skubic na letošním sympoziu vytvořil mechanickou brož ve tvaru ženské figury, pozoruhodná je i brož s prstenem od Jaroslava Kučery. „Je tam určitá variabilita. Když by se někdo rozhodl, že chce raději prstýnek než brož, tak se z ní dá prstýnek vylomit, i když se tím brož zničí," uvedl Cogan. Symbolický objekt Slováka Karola Weisslechnera zase vypráví o tom, jak jsme komunikačně propojení a zároveň můžeme být odposloucháváni. Díla budou v turnovském muzeu vystavená do 27. července.
Mezinárodní šperkařská sympozia pořádají v Turnově od roku 1984, letošní ročník byl třiadvacátý. Nesoulad je daný tím, že v posledních letech se akce koná jednou za dva roky. „Sympozium tak vzbuzuje větší pozornost," míní Cogan. Složení účastníků sympozia je pokaždé jiné, zatím na nich tvořilo 190 domácích a zahraničních autorů z Evropy i zámoří.