Záměr na oživení dvoupatrové budovy z 19. století nedaleko Krakonošova náměstí zveřejnilo město v polovině ledna. Návrhy mohla zasílat i veřejnost, a to do konce března. Na výzvu města reagovalo celkem devět subjektů. Některé nápady se opakovaly.

"Těmi nejpodrobněji a nejlépe zpracovanými jsou návrhy na zázemí muzea, na novou Galerii draka a na Dům technických dovedností a FabLab. Tyto projekty považujeme za realizovatelné a budeme o nich dále jednat," řekl starosta Trutnova Ivan Adamec.

Ostatní návrhy nebyly buď dostatečně podrobně rozpracované, nebo není v možnostech města zajistit náplň. "Například nedostatek zubařů je způsoben nedostatkem lékařů, nikoli scházejícími prostory. Případně jsme omezeni podmínkami státu, od kterého jsme budovu získali a který si vymínil, že není možné objekt využívat pro výhradně komerční projekty, jakým je například zábavní centrum," vysvětlil místostarosta Trutnova Tomáš Eichler.

Dalším krokem radnice bude jednání s autory vybraných návrhů. "Bude nás zajímat podrobnější ekonomika provozu, náklady na rekonstrukci a vstupní investici, možnost sdílení s jinými projekty," upřesnil Eichler.

Možnosti realizace projektů, jejich využití a přínos pro trutnovskou veřejnost pak posoudí rada města, která navrhne další postup, jak bývalou trutnovskou věznici oživit. "Chceme, aby sloužila co nejvíce lidem. Jsou to velmi zajímavé prostory na strategickém místě v centru města. Toho musíme využít," připomněl Adamec.

STÁTNÍ VĚZNICE JEŠTĚ V 50. LETECH

Budova byla postavena jako městská věznice na počátku 19. století. V nejrušnějších letech se v ní za rok vystřídalo více než tisíc vězňů. Za 2. světové války sloužila jako věznice gestapa a zkraje 50. let jako klasická státní věznice. Postupem času se její využití měnilo, fungovala například jako sídlo archivu a naposledy jako sklad civilní ochrany.

Na počátku nového tisíciletí byl sklad zrušen a od té doby je objekt prázdný a nevyužívaný. Věznice má dvě patra a podkroví, její konstrukce a vnitřní dispozice stále odpovídají původnímu účelu stavby. Cely jsou zachované, objekt má masivní zdi a klenuté stropy. Město budovu získalo v roce 2020 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.